Stowarzyszenie Polska Federacja Producentów Żywności (PFPŻ) przygotowało kampanię edukacyjną na temat oznakowania żywności systemem GDA zawierającym dane o wartościach odżywczych danego produktu.
Informacje na temat tego systemu pojawią się w styczniu w magazynach kobiecych, gdyż to właśnie panie zwykle dokonują zakupów, a także dbają o dietę.
Jak poinformował we wtorek PAP dyrektor generalny PFPŻ Andrzej Gantner, tegoroczna akcja potrwa do końca stycznia. Podobna kampania była przeprowadzona w 2009 r. i miała na celu poinformowanie konsumentów, że producenci żywności umieszczają takie oznakowania na opakowaniach różnych produktów spożywczych.
Wskazane Dzienne Spożycie GDA (Guideline Daily Amounts) to wartości poziomu spożycia poszczególnych składników odżywczych w codziennej diecie, określone przez naukowców dla przeciętnego dorosłego i zdrowego konsumenta. Oznaczenie GDA informuje, ile np. cukru, soli czy tłuszczu, czyli składników, które najczęściej sprzyjają otyłości, cukrzycy czy nadciśnieniu jest zawarte w opakowaniu produktu.
"Na przykład, jeżeli dana osoba musi unikać cukru, wybiera produkt, który tego składnika zawiera jak najmniej. Takie oznaczenia pozwala na łatwe porównanie między podobnymi produktami np. napojami czy dżemami" - wyjaśnił PAP Gantner.
Produktów z oznaczeniem GDA jest już kilkanaście tysięcy, można je znaleźć na np. chipsach, słodyczach czy napojach gazowanych.
Jak wyjaśnił dyrektor PFPŻ oznaczenie produktów systemem GDA nie ma na celu zwiększenia sprzedaży. "Trzeba to traktować jako zobowiązanie przemysłu spożywczego, by lepiej informować konsumentów o wartościach żywieniowych produktów" - powiedział. Dodał, że GDA to system europejski, którego celem jest umożliwienie konsumentom świadomego wyboru diety i stylu życia. Tym samym ma on sprzyjać utrzymania właściwego stanu zdrowia, bo nie każda osoba zdaje sobie sprawę, co zjada.
Jak poinformował Gantner, z przeprowadzonych przez Federację jesienią ubiegłego roku badań wynika, że 67 proc. ankietowanych konsumentów zna system GDA; połowa z nich rozumie na czym on polega.
Podobna akcja będzie przeprowadzona także w przyszłym roku.
Polska Federacja Producentów Żywności skupia 27 firm (np. Nestle, Danone czy Kraft) i cztery stowarzyszenia. Organizacja ta ma reprezentować wspólne interesy producentów żywności wobec organów rządowych i ustawodawczych.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.