Kryzys polityczny na Słowacji

Premier Słowacji Robert Fico poinformował w środę, że zwrócił się do współrządzącej Słowackiej Partii Narodowej (SNS) o postawienie nowej osoby na czele obsadzanego przez nią resortu edukacji na miejsce obecnego ministra Petera Plavczana.

7 sierpnia SNS niespodziewanie wypowiedziała umowę koalicyjną, co mogło być reakcją na stawiane Plavczanowi zarzuty o nieprawidłowości w rozdzielaniu dotacji Unii Europejskiej na badania naukowe. Jak ujawniono, resort edukacji chciał kierować te środki między innymi do firm, które nie prowadziły dotąd działalności naukowej, i jednocześnie pozostawiać bez wsparcia projekty zgłaszane przez uniwersytety czy Słowacką Akademię Nauk.

SNS ma w 150-osobowej Radzie Narodowej Republiki Słowackiej (jednoizbowym parlamencie) 15 deputowanych. Dwaj jej koalicyjni partnerzy - kierowana przez premiera Roberta Fico partia Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) oraz ugrupowanie Most-Hid działacza mniejszości węgierskiej Beli Bugara - dysponują odpowiednio 48 i 15 mandatami.

"Cień podejrzeń utrzymuje się. Dlatego jestem zmuszony zażądać od przewodniczącego Słowackiej Partii Narodowej (Andreja Danko), by przedstawił mi propozycję nowego ministra edukacji, i to w jak najkrótszym czasie" - powiedział Fico dziennikarzom.

Działania SNS wywołały od razu spekulacje, czy pojawiła się realna groźba upadku rządu i przedterminowych wyborów, czy też chodzi tutaj o dające się przezwyciężyć bieżące tarcia wewnątrzkoalicyjne. W wydanym we wtorek wspólnym oświadczeniu Fico, Bugar i Danko zadeklarowali osiągnięcie porozumienia między innymi w sprawie prac nad dodatkiem do umowy koalicyjnej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, RZĄD, SŁOWACJA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Niedziela
  dzień
  11°C Niedziela
  wieczór
  11°C Poniedziałek
  noc
  8°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »