Po co nam zasady?

Z kodeksem zachowań trzeba się nauczyć żyć. Pewne zachowania muszą stać się odruchem, niektórych być może trzeba się będzie oduczyć. To wysiłek. Ale warto.

Kodeks zachowań w praktyce wychowawczej to w Polsce jeszcze pewna nowość. Wielokrotnie można usłyszeć, że dobrze wiemy, co jest właściwe, co nie, i nie ma potrzeby tego normować. Można też spotkać się z oburzeniem: samo stworzenie kodeksu odbierane jest jako dowód braku zaufania do wychowawców, jako wyraz podejrzliwości w stosunku do ludzi, którzy w zawodzie pracują wiele lat i którym naprawdę na dobru dziecka zależy. Po co spisywać oczywistości? Po co normować takie kwestie jak ta, czy mogę płaczące dziecko objąć, czy też nie? Do tego dochodzi argument: u nas nie ma problematycznych zachowań...

Dlaczego uważam, że kodeks zachowań warto wprowadzić? Nawet jeśli zawiera on głównie "oczywiste oczywistości" i w pierwszej chwili będzie utrudniał życie? Bo będzie, nie mam złudzeń, każde wdrożenie nowych reguł wymaga wysiłku, adaptacji, zmiany funkcjonowania czegoś, co dotychczas dobrze działało? Krakowscy salezjanie, o których wspomniałam tydzień temu, napisali: Kodeks dobrych praktyk jest narzędziem służącym eliminowaniu ryzyka popełniania nadużyć wobec małoletnich, a jego przestrzeganie pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia nadużyć w relacjach z dziećmi i młodzieżą. Dodam: nadużyć każdego rodzaju. Nie tylko tych, które dotyczą sfery seksualnej. Także psychicznych, fizycznych czy związanych z zaniedbaniem.

Korzyść pierwsza. Mamy jasno określone zasady. Postępowanie dorosłego wobec dziecka jest często naznaczone jego doświadczeniem rodzinnym. W różnych rodzinach metody wychowawcze - stosowane i uznawane za dobre - są różne. Tak, wiadomo, na pewne zachowania w relacji innej niż rodzinna pozwolić sobie nie możemy. Ale istnieje cała przestrzeń słów, które potrafią boleć i poniżać bardziej, niż uderzenie (co nie znaczy, że lepiej uderzyć). Przypomnienie, że każde dziecko ma prawo do poszanowania własnej godności, prawo do obrony, do ochrony przed dyskryminacją ma znaczenie. I w kontekście tego, co wolno dorosłym, i w kontekście tego, na co koniecznie dorośli powinni zareagować. Prawa dziecka powinny być chronione także w jego relacjach z rówieśnikami. Nie może być miejsca nie tylko na przemoc, ale i na ignorowanie przemocy...

Korzyść druga. Dzieci, które mamy pod opieką pochodzą z różnych środowisk. Mają różne granice, jeśli chodzi o bliskość. Nie wszystkie i nie zawsze będą nauczone reakcji. Często mogą się czuć bezradne wobec zachowań dorosłych, skądinąd całkowicie niewinnych, ale niechcianych. Stąd zasada prymatu braku nad nadmiarem. Owszem, absurdem byłoby wykluczenie wszelkich form dotyku. To kontakt potrzebny i w relacjach międzyludzkich naturalny. Trzeba jednak nauczyć się mieścić w granicach, które w naszej kulturze są uważane za neutralne. Po to, by niczyich granic nie naruszać.

Korzyść trzecia ma ścisły związek z rozwojem relacji mającej na celu wykorzystanie seksualne (pisałam o tym w ubiegłym tygodniu). Jeśli nie istnieją normy, każde zachowanie "z pogranicza", nawet jeśli budzi wątpliwości czy zdziwienie otoczenia, może być interpretowane w kluczu "on/ona taki jest, ale nie ma w tym nic złego". Czasem ludzie pytani, czy nic wcześniej nie zauważyli mówią, że jasnych sygnałów nie było... No właśnie. To, co prowadziło do wykorzystania było niejednoznaczne i zginęło w szarej strefie. Kodeks zachowań "czyści" tę strefę do zera. Każde zachowanie, które go złamie, będzie widoczne. Co więcej, w ogóle nie trzeba zastanawiać się nad jego podłożem. Łamanie kodeksu zachowań samo w sobie jest podstawą do reakcji.

Tak, wiem, wśród nas nie ma pedofilów. Cóż, w wielu środowiskach z pewnością nie ma. Ale żadne nie jest impregnowane. W każdym może się pojawić. Zasadę ograniczonego zaufania stosujemy w ruchu drogowym, może warto wprowadzić ją i tutaj...

Korzyść czwarta to już dodatek. Kodeks zachowań jest także ochroną przed pomówieniami i oskarżeniami wobec wychowawców. Wszystko jest przejrzyste, nie może być wątpliwości. Co znaczy takie oskarżenie, każdy może sobie wyobrazić...

Owszem, z kodeksem zachowań trzeba się nauczyć żyć. Pewne zachowania muszą stać się odruchem, niektórych być może trzeba się będzie oduczyć. To wysiłek. Ale warto.

I - to już podpowiedź dla rodziców - warto o istnienie takich norm pytać. W szkołach, do których dziecko wysyłamy. Organizatorów obozów, kolonii, wyjazdów. We wszystkich środowiskach, które mają się naszym dzieckiem opiekować, zwłaszcza przez dłuższy czas.

W końcu wszystkim nam chodzi przede wszystkim o ochronę dziecka.

 

Przydatne linki:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Amos
  18.08.2017 13:10
  Amos
  Wszystko dobrze, tylko że życie jest bogatsze od wszelkich kodeksów i każdej możliwej sytuacji nie da się skodyfikować. Do tego różne instytucje i organizacje będą mieć różne kodeksy. Nie można więc podchodzić do ich prxestrzegania w sposób zerojedynkowy - albo przestrzega albo nie - bez oglądu całej konkrenej sytuacji. Nawet kodeks karny zawiera różne okoliczności łagodzące lub obciążające...
 • fundamentalista
  18.08.2017 20:25
  Wszystko dobrze , poza jedna luką KTO miałby taki kodeks zachowań sformułować ?

  KTO miałby go przestrzegać ? Kościół nie chce tego przyjąć do wiadomości ale określenie "Polak - katolik " już nie jest aktualne .Już podczas samego formułowania dojdzie do starć [ oby tylko intelektualnych ] w których "jak słoma butami " wyjdzie kontekst światopoglądowy .
  Trzeba się ZDECYDOWAĆ , na to "coś" tzn. realizować zasadę "pas baranki MOJE " a nie "paś wszystkie baranki", nie, nie wszystkie baranki należą do Kościoła , teraz to trzeba powiedzieć , bo inaczej Droga Pani dobry artykuł może być NIEREALIZOWALNY społecznie .
  A swoja drogą ...dawno ,dawno temu niejaki Mojżesz doszedł do podobnych wniosków co Pani Redaktor, potrzebne jest UZUPEŁNIENIE prawa boskiego ludzkim , oczywiście z zastrzeżeniem hierarchii .
 • Tinka
  19.08.2017 11:45
  Myślę, że nie kodeksu brakuje, ale po prostu wiedzy, informowania ludzi, jakie zachowania mogą być inaczej zinterpretowane, co może kogoś urazić. Ludzie coraz częściej zwalają na procedury brak wyczucia, chociażby w szpitalach, o czym często informują media. Czasem słyszy się, że prawo jest po to, żeby je omijać. Prawo da się ominąć, sumienie można co najwyżej w sobie zdusić. Ludzie powinni wiedzieć, że ich zachowanie nie jest zdeterminowane jakimiś zasadami, że czasem trzeba dokonać wyboru i za ten wybór jesteśmy odpowiedzialni. Trzeba rozwijać w sobie sumienie, wyczucie, a jakieś kodeksy powinny nam tylko pomóc zwrócić uwagę na pewne zagadnienia. Potem dochodzi do takich dramatycznych sytuacji, że dzieci są zabierane z domu, bo np. wg przepisów metraż jest za mały.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  11°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »