Do tego, by być świadkami miłosierdzia we współczesnym świecie, zachęcał uczestników IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia kard. Stanisław Dziwisz.
Mimo ulewnego deszczu, padającego od rana w Krakowie, pielgrzymi tłumnie przybywają do światowego centrum Bożego miłosierdzia. - Niepogoda mnie nie powstrzymała. Miłosierdzie Boże jest dla mnie w życiu taką kotwicą zaufania - obojętnie co się dzieje, czy jest źle czy dobrze, powierzam się zawsze Bogu. Tak jak Jan Paweł II powierzył 15 lat temu tutaj cały świat. I dlatego pragnęłam być dziś tutaj, w łagiewnickim sanktuarium - mówiła pani Zofia z Cieszyna.
Kard. S. Dziwisz, metropolita senior archidiecezji krakowskiej, w swej homilii przypomniał z kolei, jak wiele wysiłków podjął św. Jan Paweł II, aby prawda o Bożym miłosierdziu rozeszła się na cały świat. Jak zaznaczył, to właśnie papież Polak przekazał Kościołowi encyklikę "Dives in misericordia".
- Jan Paweł II postawił jeszcze kilka innych milowych kroków na drodze Kościoła prowadzącej do ponownego odkrycia i przeżycia prawdy o Bożym miłosierdziu. Przez beatyfikację i kanonizację wyniósł do chwały ołtarzy s. Faustynę. Ponadto drugą Niedzielę Wielkanocną ogłosił świętem Bożego Miłosierdzia dla całego Kościoła - mówił dodając, że najważniejsze na tej drodze było zawierzenie świata Bożemu miłosierdziu w dniu konsekracji bazyliki w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ,15 lat temu. - To była ostateczna pieczęć na tym wszystkim, co Papież Bożego miłosierdzia zrobił dla tej wielkiej sprawy - stwierdził.
Kardynał przywołał przy tym słowa Jana Pawła II o łagiewnickiej świątyni, który 17 sierpnia 2002 r. wyraził nadzieję, że będzie to miejsce stawania ludzi przed Bogiem w prawdzie i w ufności na działanie Jego miłosiernej miłości. Jak ocenił, te słowa z biegiem lat stały się rzeczywistością.
- Ileż dobra dokonało się w tej świątyni w ciągu tych lat! Iluż ludzi stanęło tutaj przed Bogiem w prawdzie. Iluż pojednało się z Bogiem. Iluż zawierzyło Mu swoje sprawy, również te najtrudniejsze. Iluż naszych braci i sióstr powróciło stąd z nadzieją w sercu do swoich domów (...) To wszystko, co dokonało się tutaj i nadal się dokonuje, zostało zapisane w miłosiernym Sercu Boga! - mówił hierarcha dziękując Bogu i wszystkim, dzięki którym wzniesiono łagiewnicką bazylikę, i którzy obecnie codziennie posługują w sanktuarium.
Metropolita senior wspomniał także, że podczas konsekracji łagiewnickiej świątyni św. Jan Paweł II zachęcił, by wierni codziennie podejmowali uczynki miłosierdzia wobec bliźniego i byli świadkami miłości miłosiernej w świecie.
- Oto zadanie dla nas wszystkich na następne lata i na całe nasze życie. Obyśmy odpowiedzieli hojnym sercem na to wezwanie - powiedział na zakończenie kard. Dziwisz.
Po Eucharystii poświęcił on tablicę upamiętniającą pobyt papieża Franciszka w Łagiewnikach w trakcie Światowych Dni Młodzieży.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.