Dokładnie na rok przed Światowym Spotkaniem Rodzin w Dublinie Kościół w Irlandii rozpoczął etap bezpośrednich przygotowań do tego wydarzenia.
Został on zainicjowany wczoraj Eucharystią w sanktuarium maryjnym w Knock. Towarzyszyć mu będzie peregrynacja ikony Świętej Rodziny po 26 irlandzkich diecezjach.
W przygotowania do Światowego Spotkania Rodzin jest już zaangażowanych tysiąc wolontariuszy. Sekretarz generalny spotkania ks. Timothy Bartlett nie ukrywa, że Irlandczycy zaskoczyli go entuzjazmem, z którym podchodzą do tego wydarzenia. Na skutek skandali obyczajowych i trwającej od wielu lat zapaści duszpasterskiej, w ludziach jest wiele żalu do Kościoła. Jednakże ideę spotkania rodzin z Papieżem odbierają bardzo pozytywnie. Dlatego wbrew pesymistycznym prognozom, zapowiadającym skromny udział Irlandczyków w tym wydarzeniu, ks. Bartlett już teraz jest przekonany, że jego rodacy nie zawiodą i licznie stawią się na spotkanie z rodzinami i Papieżem.
Kościół w Irlandii jest już pewny, że Ojciec Święty przyjedzie z tej okazji na wyspę. Franciszek obiecał to metropolicie Dublina. Abp Diarmuid Martin zapewnił, że papieskich planów nie pokrzyżują zapowiedzi nowego premiera, który w przyszłym roku chce rozpisać referendum w sprawie legalizacji aborcji. Jego zdaniem przyszłoroczne spotkanie będzie okazją, by ukazać heroizm wielu zwyczajnych rodzin.
Irlandczycy mają nadzieję, że przy okazji spotkania z rodzinami w Dublinie, Franciszek odwiedzi też Irlandię Północną. Podczas poprzedniej papieskiej wizyty w 1979 r. Jan Paweł II musiał w ostatniej chwili ze względów bezpieczeństwa odwołać przyjazd do tej brytyjskiej części wyspy. Gdyby Franciszek zgodził się tu przyjechać, byłoby to piękne zakończenie burzliwego rozdziału naszej historii – przyznaje pochodzący z Belfastu ks. Bartlett.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.