Złożony z duchownych i świeckich synod Szkockiego Kościoła Episkopalnego nie wybrał w sobotę na urząd biskupi kobiety, co byłoby pierwszym takim zdarzeniem w brytyjskich wspólnotach chrześcijańskich.
57-letnia Alison Peden i jeszcze jeden kandydat przegrali wybory na biskupa diecezji Glasgow i Galloway na rzecz dotychczasowego dziekana tej diecezji, 59-letniego Gregora Duncana. Przewodniczący synodowi prymas Szkockiego Kościoła Episkopalnego, biskup David Chillingworth oświadczył, iż kwestia płci nie odgrywała roli w tej decyzji, a samo kandydowanie Peden pozwoliło zmienić punkt widzenia na rolę kobiet w kościele.
"W każdym zawodzie, gdy dopuszczane do niego są kobiety, w nieunikniony sposób trochę trwa, zanim nabiorą one doświadczenia i znajdą sobie drogę przez szczeble władzy. Obecnie po raz pierwszy widzimy, że kobieta oczekuje i zasługuje na to, by traktować ją na tym szczeblu poważnie i jestem pewien, że nie potrwa długo, aż go osiągnie" - powiedział BBC biskup Chillingworth.
Należący do światowej wspólnoty anglikańskiej Szkocki Kościół Episkopalny wyświęca kobiety na duchownych od 2003 roku. Jest on trzecim największym chrześcijańskim związkiem wyznaniowym Szkocji, po prezbiteriańskim Kościele Szkocji i Kościele katolickim.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.