W powstającym w Radzyminie sanktuarium św. Jana Pawła II biskup warszawsko-praski nałożył Matce Bożej Fatimskiej koronę poświęconą przez papieża Franciszka. Następnie zawierzył Jej całą diecezję.
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu i liczni wierni z całej diecezji warszawsko-praskiej. Przy ołtarzu stanęli kapłani diecezji łomżyńskiej, włocławskiej, łowickiej, radomskiej i archidiecezji warszawskiej. Wśród nich był także gość z Sierra Leone, bp Natale Paganelli.
- Kardynał Gerhard Ludwig Müller powiedział niedawno, że puste kościoły na Zachodzie są konsekwencją także niektórych postaw teologicznych, pełnych pogardy dla pobożności ludowej. A Fatima to przecież pobożność ludowa. To żywa wiara w to, że Pan Bóg może działać w naszych sercach i zmieniać je. A my możemy zmieniać świat na lepsze - mówił przed uroczystością kustosz powstającego w Radzyminie sanktuarium, ks. Krzysztof Ziółkowski.
Sanktuarium św. Jana Pawła II rośnie przy trasie do Wyszkowa. We wrześniu w tym miejscu z obwodnicą Radzymina będzie łączyć się długo wyczekiwaną obwodnicą Marek. Wszyscy z daleka zobaczą planowaną 42-metrową wieżę sanktuarium, budowanego w jako wotum za życie Jana Pawła II.
- Chciałbym, żeby świątynia była gotowa w 2020 roku, na 100-lecie urodzin świętego i Bitwy Warszawskiej, która toczyła się w tym miejscu - mówi proboszcz. - Po peregrynacji relikwii świętego papieża zapisaliśmy kilka tomów relacji o uzdrowieniach relacji rodzinnych i sąsiedzkich, o powrotach do sakramentów po wielu latach życia z daleka od Pana Boga i wielu innych łaskach - dodaje ks. Krzysztof Ziółkowski.
Wewnątrz powstającej świątyni widać las drewnianych rusztowań, które kryją ponad 700 metrów powierzchni świątyni, z obszernymi balkonami i chórem. Rozpoczęły się już prace nad instalacją więźby dachowej. Z tej wysokości dobrze widać oddalone o 35 km centrum Warszawy oraz wieżę radzymińskiej kolegiaty i miejsce Cudu nad Wisłą.
W domu parafialnym, obok kaplicy mieści się izba pamięci bitwy 1920 r., a obok - mini muzeum z pamiątkami po Janie Pawle II, w tym papieskimi butami, jego podobiznami i podarkami, które otrzymywał podczas pielgrzymek po całym świecie. Wszystkie dary przekazane zostały przez watykańską Fundację Jana Pawła II i Dom Polski przy Via Cassia w Rzymie. Najcenniejsze są jednak papieska stuła i piuska, których święty używał podczas wizyty na Pradze i w Radzyminie w 1999 r. oraz oczywiście jego relikwie, które można adorować w kaplicy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.