Rosiński Oficerem Orderu Leopolda II

Grzegorz Rosiński, znany polski rysownik, autor legendarnego "Kapitana Żbika" oraz współtwórca "Thorgala", komiksu o przygodach gwiezdnego przybysza wychowywanego wśród Wikingów, otrzymał w poniedziałek odznaczenie Oficera Orderu Leopolda II przyznane przez króla Belgów Alberta II.

"Komiksy są formą sztuki, która dociera do szerokich kręgów społeczeństwa" - mówił podczas uroczystości wręczenia odznaczenia ambasador Belgii Jan Luykx. Podkreślił, że Rosiński jako polsko-belgijski artysta w wyjątkowy sposób zbliża oba kraje.

Luykx przypomniał, że w latach 70. Rosiński wyjechał z Polski, by osiąść w Belgii - jak zaznaczył - ojczyźnie komiksu. "Mój kraj stał się pana krajem, w którym nadal rozwijał pan swą sztukę, stając się jednym z najpopularniejszych artystów komiksu zarówno w Belgii, jak i w Polsce, m.in. dzięki słynnej serii +Thorgal+" - zauważył zwracając się do artysty ambasador.

"W nowej Europie bez granic stał się pan bardziej niż kiedykolwiek symbolem kontynentu, który wreszcie odzyskał swą jedność" - dodał Luykx.

Grzegorz Rosiński (ur. w 1941 w Stalowej Woli) jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po ukończeniu studiów projektował okładki płyt, rysował ilustracje do podręczników i książek dla dzieci. W świat komiksu wkroczył popularnymi seriami "Kapitan Żbik", "Pilot śmigłowca" oraz cyklem "Legendarna historia Polski".

W 1976 r. został dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu "Relax". Publikując krótkie humoreski w belgijskich magazynach, poznał scenarzystę Jeana Van Hamme'a i wspólnie rozpoczęli pracę przy sadze o "Thorgalu". Komiks w wydaniu albumowym pojawił się w 1980 r. roku i jest jednym z najpoczytniejszych w Europie.

Kolejną serią autorstwa Rosińskiego był komiks science-fiction pt. "Hans", w Polsce znany jako "Yans". Po wprowadzeniu stanu wojennego Rosiński został na stałe za granicą. W 1986 r. w duecie z Jeanem Van Hammem stworzył komiks "Szninkiel". W pierwszej połowie lat 90. skupił się na pracy z Jeanem Dufaux przy "Skargach Utraconych Ziem". Ostatnie prace Rosińskiego to "Western" i "Zemsta hrabiego Skarbka".

Grzegorz Rosiński był wielokrotnie nagradzany na festiwalach komiksowych. W 2006 r. otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany "za wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej". Od roku 1992 mieszka w Szwajcarii. Wykłada sztukę komiksu na uczelni w Sion.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Czwartek
  noc
  4°C Czwartek
  rano
  4°C Czwartek
  dzień
  5°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »