Reklama

Miałby 70 lat. Rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Dwudniowe uroczystości z okazji rocznicy odbywają się w Okopach i Suchowoli na Podlasiu.

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się w południe przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli. Biorący w nich udział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przypomniał, że w swoich kazaniach ks. Popiełuszko „mówił o Polsce solidarnej, wolnej i demokratycznej”.

Nawiązując do słów ks. Jerzego „nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj”, minister stwierdził, że to przesłanie wciąż jest aktualne. – To jest dewiza, która powinna przyświecać nam wszystkim – powiedział minister Błaszczak. Zaznaczył, że bezpośredni sprawcy zabójstwa duchownego zostali ukarani, ale „wszyscy ci, którzy byli mocodawcami tych bandytów, nie ponieśli kary za swoje inspiracje, za swoje czyny”.

– Nierozliczona została także cała formacja, która stała na straży aparatu opresji reżimu komunistycznego – zauważył szef MSWiA.

Błaszczak powiedział, że w czasie III RP funkcjonariusze SB "cieszyli się przywilejami, takimi samymi przywilejami jakimi cieszyli się w PRL", ale to się zmieni, bo od 1 października wchodzi w życie uchwała dezubekizacyjna, która "odbiera funkcjonariuszom SB nienależne przywileje, a ich emerytury i renty "nie będą wyższe niż przeciętnego Polaka". - Słyszymy jak są tym oburzeni. Uważają, że za 2 tys. zł nie mogą przeżyć (...), ale to jest właśnie sprawiedliwość, na tym też polega solidarność - dodał Błaszczak.

Uroczystości odbywają się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent napisał do uczestników uroczystości, że w Suchowoli i Okopach zaczęło się to wszystko, "czego ksiądz Jerzy dokonał, za co był ceniony, a teraz jest czczony" i było "źródłem jego powołania i drogi do świętości". W liście - odczytanym przez dyrektor generalną kancelarii prezydenta Grażynę Ignaczak-Bandych - Andrzej Duda napisał, że ks. Popiełuszko był dla Polaków za życia "dobrym pasterzem i przewodnikiem duchowym w zmaganiach z komunizmem, a dzisiaj w wolnej Polsce mamy w nim wielkiego patrona i bardzo ważny autorytet wskazujący wzorce postępowania zarówno w życiu publicznym jak zawodowym i prywatnym".

Premier Beata Szydło podkreśliła w liście odczytanym przez wojewodę podlaskiego Bohdana Paszkowskiego, że "dzieło życia błogosławionego ks. Jerzego stało się naszym narodowym symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego systemu, a także wymownym znakiem ofiary w imię wolności i godności człowieka". Dodała, że słowa ks. Popiełuszki o zwyciężaniu zła dobrem dawały siłę Polakom w walce o prawdę, a dziś w wolnym kraju "testament życia ks. Jerzego jest źródłem siły naszego narodu". Premier dziękowała wszystkim, którzy upamiętniają dzieło życia kapłana.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał m.in: "trudno z całą pewnością orzekać o czymś, co się nie zdarzyło, ale zaryzykowałbym stwierdzenie, że bez księdza Jerzego Solidarność mogłaby nie przetrwać". Wspomniał rodziców księdza: Mariannę i Władysława, którzy ukształtowali go duchowo w wierze i patriotyzmie. Przypomniał, że prezydent Lech Kaczyński nadał ks. Popiełuszce pośmiertnie Order Orła Białego, a Mariannę Popiełuszko odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.

Z kolei prezes IPN Jarosław Szarek poinformował, że wystąpi do prezydenta RP o pośmiertne uhonorowanie ks. Popiełuszki Krzyżem Wolności i Solidarności. Także podkreślał, że na początku drogi księdza był "dom, rodzina, ojciec i matka". Mówił, że to "święta kobieta, wzór polskich kobiet" należąca dziś do - jak to ujął - "panteonu polskich kobiet" obok Danuty Siedzikówny "Inki", Anny Walentynowicz, prof. Karoliny Lanckorońskiej, gen. Elżbiety Zawackiej. "Tam jest miejsce dla tej świętej kobiety. Ona wychowała nam tego świętego" - dodał. Podkreślił, że nie można dziś pisać historii Solidarności bez jej kapelana ks. Jerzego Popiełuszki, tak jak nie można pisać historii II wojny światowej bez św. Maksymiliana Marii Kolbego, a dzieła ks. Popiełuszki "muszą trwać dalej".

Rodzina ks. Jerzego, bratanica Agnieszka, bratanek Marek i brat Józef dziękowali wszystkim za organizację uroczystości i pamięć o ks. Jerzym. "Ks. Jerzy był moim wujkiem, przyjacielem każdego z nas, dla każdego człowieka i myślę, że jest przyjacielem po dzisiejszy dzień" - powiedziała Agnieszka Popiełuszko.

Podczas uroczystości medalami "Pro Patria" prezesa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorowano Hannę Teresę Grodziską-Królak i Adama Nowosada. Wydarzeniom towarzyszy pokaz sprzętu służb MSWiA.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się we wsi Okopy 14 września 1947 r. Na chrzcie otrzymał imię Alfons, zmienił je oficjalnie w 1971 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie. „Mam zamiłowanie do tego zawodu” – tłumaczył w piśmie z prośbą o przyjęcie do seminarium. Jako ksiądz pracował m.in. z młodzieżą i zatrudnionymi w służbie zdrowia. Był też duszpasterzem krajowym ludzi pracy Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko odprawił Mszę św. dla uczestników strajku w Hucie Warszawa. Wkrótce stał się duchowym przywódcą opozycji. W kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu regularnie odprawiał Msze św. za ojczyznę. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO.

18 października 1984 r. został uprowadzony przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, gdy wracał samochodem z Bydgoszczy, gdzie odprawiał nabożeństwo Drogi Krzyżowej w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników. Był torturowany i zamordowany. Jego ciało wydobyto z zalewu we Włocławku. Okoliczności zabójstwa do dziś budzą wątpliwości, a mocodawcy porywaczy nie zostali nigdy skazani.

W 1997 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki. Kapłan został ogłoszony błogosławionym w 2010 r.

(pap, tvp.info)

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama