Reklama

Nowy partiarcha i ekumeniczne nadzieje

„Proszę Boga, aby obdarzył Waszą Świątobliwość wewnętrzną siłą, która pozwoli umocnić jedność i duchowy rozwój Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, a także nawiązać bratnie więzi z innymi Kościołami i wspólnotami kościelnymi” – czytamy w telegramie Benedykta XVI do nowego Patriarchy Serbii Ireneusza.

Reklama

Papież zapewnia go również o bliskości Kościoła katolickiego i jego zaangażowaniu w budowanie bratnich relacji i w teologiczny dialog, który pozwoli przezwyciężyć przeszkody na drodze do pełnej jedności. Przesłanie gratulacyjne wystosował również przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Kard. Walter Kasper wspomina w nim spotkania z nowym patriarchą i wiąże z tym wyborem wielkie nadzieje na ożywienie współpracy obu Kościołów.

Nowy patriarcha Serbskiej Cerkwi Prawosławnej ma 80 lat. Przez ostatnich 35 lat był biskupem Niszu, trzeciego co do wielkości miasta Serbii. Do kapłaństwa przygotowywał się w seminarium w Prizrenie i na wydziale teologicznym w Belgradzie. Teologię studiował również w Atenach. W 1959 r. rozpoczął życie mnisze, przyjmując imię Ireneusz, w uznaniu dla starożytnego biskupa Lyonu. Do dziś jest uważany za człowieka o wybitnie mniszej posturze. W późniejszych latach wykładał teologię oraz był dyrektorem szkoły dla mnichów i rektorem wydziału teologicznego.

Patriarcha Ireneusz uchodzi za przedstawiciela umiarkowanego nurtu serbskiego prawosławia, otwartego na dialog z innymi Kościołami. Tuż przed wyborem wspomniał o możliwości przyjazdu do Serbii Benedykta XVI w 2013 r. z okazji 1700 rocznicy Edyktu Mediolańskiego, wydanego przez cesarza Konstantyna, który urodził się właśnie w Niszu. Nowy patriarcha niemal całe swoje życie spędził w Serbii, był żywo zaangażowany życie narodu, stronił jednak od radykalnych nurtów religijnych czy nacjonalistycznych.

Zdaniem obserwatorów życia religijnego w Serbii Ireneusz jest najmniej znanym z hierarchów, którzy kandydowali na urząd patriarchy i między innymi z tego powodu nie należał on do faworytów. W serbskiej Cerkwi obowiązuje jednak tzw. apostolski wybór patriarchy, czyli na drodze losowania wśród trzech kandydatów, którzy uzyskali największe poparcie członków synodu. Metodę tę przyjęto w 1967 r., aby uchronić się przed naciskami komunistycznego reżimu. Wczoraj w południe los padł właśnie na Ireneusza. Zajął on miejsce zmarłego w listopadzie Patriarchy Pawła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama