- Baltexpo to najważniejsze targi dotyczące gospodarki morskiej, które organizowane są w naszym kraju - mówił 11 września Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Trwające w Gdańsku targi Baltexpo zgromadziły przedstawicieli wszystkich gałęzi przemysłu, nauki i edukacji, związanych z gospodarką morską. Najbliższe 3 dni zwiastują nie tylko czas ożywionych dyskusji na temat przemysłu, infrastruktury morskiej i żeglugi, ale także zawierania realnych kontraktów. Już podczas uroczystości otwarcia targów podpisano memorandum o współpracy pomiędzy portem Gdańsk oraz katarskim Hamad, największym portem na Bliskim Wschodzie.
W uroczystym otwarciu Baltexpo uczestniczyli m.in. minister Gróbarczyk, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodnicząca sejmowej komisji zajmującej się gospodarką morską, oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Honorowym gościem wydarzenia był Jassim Saif Ahmed Al Sulaiti, minister transportu i łączności Kataru.
Na wstępie organizatorzy podziękowali M. Gróbarczykowi i jego ministerstwu "za olbrzymie osobiste zaangażowanie w przygotowanie tegorocznych targów jako wizytówki polskiej gospodarki morskiej".
Piotr Soyka, prezes Remontowa Holding oraz członek Narodowej Rady Rozwoju, odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości. "Od ponad 30 lat Baltexpo stanowi znakomitą prezentację dorobku i możliwości firm działających w branży morskiej, w tym innowacyjnych rozwiązań i technologii działających w branży morskiej, będących dziełem polskich naukowców i polskich firm. Jest także zaproszeniem do dyskusji w szerokim kręgu specjalistów" - napisał prezydent. Nawiązując do morskich osiągnięć Rzeczypospolitej w 20-leciu międzywojennym, podkreślił, że aktywna obecność Polski nad Bałtykiem to "nierozłączna część polskiej racji stanu".
- Nasze ministerstwo zostało stworzone do tego, aby budować polską gospodarkę morską - mówił minister Gróbarczyk. Zaznaczył, że w tym dziele ważne są zarówno odbudowa przemysłu stoczniowego, jak i rozwój polskich portów. Poinformował także, że na poprawę konkurencyjności polskich portów i zwiększenie ich możliwości przeładunkowych rząd zamierza w najbliższym czasie wydać prawie 6,5 mld zł. Pieniądze dla budowy stabilnej gospodarki finansowej w zakresie inwestycji żeglugowych i stoczniowych ma zapewnić Morski Fundusz Inwestycyjny, nad którego przygotowaniem trwają właśnie prace.
ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Marek Gróbarczyk i Jassim Saif Ahmed Al Sulaiti oglądają makietę gazoportu, który powstał w Świnoujściu - Gospodarka morska jest tematem ponad podziałami politycznymi - mówiła posłanka Arciszewska-Mielewczyk. Podkreśliła także rolę edukacji w przygotowaniu młodych do współczesnego rynku pracy. - Mieliśmy zaszczyt otwierać w tym roku w Kłaninie drugi rocznik klasy przygotowującej do pracy w przemyśle stoczniowym. To wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu. Współpraca z państwem, jako z przedsiębiorcami, jest szalenie ważna - zaznaczyła.
- Cieszymy się bardzo, że nasz rząd, nasz kraj stawia na gospodarkę morską. To są niezwykle ważne targi. Nie tylko dla Pomorza, ale także dla gospodarki Polski - mówił M. Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Podczas uroczystości wręczono także przyznawane za każdym razem nagrody targowe - Złote Kotwice. Laureatów uhonorował Jerzy Lewandowski, przewodniczący kapituły i sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.
W kategorii "produkt" otrzymała ją Remontowa Shipbuilding SA - za serię trzech nowoczesnych promów z napędem dual fuel. To jedne z najbardziej innowacyjnych i nowoczesnych jednostek tego typu w świecie. Zastały w całości zaprojektowane i zbudowane w Polsce.
W kategorii "usługa" wywalczyła ją firma DNV GL Poland za inspekcje dronowe. To unikatowy w skali światowej sposób inspekcji statków, zrodzony i po raz pierwszy wykonany w Polsce.
Jury przyznało także wyróżnienie, którym uhonorowano Wydział Mechaniczny PG za dwuzadaniowy pojazd podwodny UUV/AUV stealth, przeznaczony do celów patrolowych, związanych z infrastrukturą krytyczną.
ks. Rafał Starkowicz /Foto Gość - Największy skarb Polski to wspaniali ludzie, którzy odnajdują się w każdych warunkach - mówił Z. Sulatycki Od 6 lat przyznawana jest także nagroda w kategorii "osobowość roku gospodarki morskiej". W tym roku kapituła postanowiła uhonorować tą nagrodą kpt. ż. w. inż. Zbigniewa Sulatyckiego, doceniając jego ogromne wysiłki na rzecz budowy silnej gospodarki morskiej, która - jego zdaniem - powinna być jednym z najważniejszych filarów gospodarki narodowej.
- Jestem bardzo wzruszony tą jakże ważną, prestiżowa nagrodą. Odbieram ją w imieniu całej braci związanej z gospodarką morską - mówił kpt. Sulatycki. - Dzisiaj, gdy patrzę na te targi, muszę powiedzieć, że moje serce się raduje. Pan Bóg pozwolił mi doczekać powołania Ministerstwa Gospodarki Morskiej. Nie wyobrażam sobie, żeby można było odbudowywać gospodarkę morską, nie mając tego ministerstwa. W imieniu wszystkich związanych z tą gałęzią przemysłu pragnę podziękować rządowi Rzeczypospolitej Polskiej z panią premier Beatą Szydło za postawienie na czele tego ważnego ministerstwa Marka Gróbarczyka, człowieka akceptowanego przez całe środowisko morskie - zaznaczył kapitan. - Droga, którą rozpoczęliśmy, będzie wskazaniem dla całej naszej ojczyzny, że możemy się różnić, ale Polska jest jedna. I musimy ją budować wszyscy razem. Wszystkie różniące nas zdania schowajmy do kieszeni i bierzmy przykład z Wybrzeża. To tu się wszystko zaczęło. Budowa Gdyni, strajk w Stoczni Gdańskiej. Niech to będzie początek pojednania - apelował Z. Sulatycki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.