Katowice: Centralne nabożeństwo ekumeniczne

„My, chrześcijanie, głosząc światu Jezusa Chrystusa, ukazujemy mu nadzieję i jednocześnie ją uzasadniamy” - powiedział biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak w kazaniu wygłoszonym podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego, które zostało odprawione w ewangelicko-augsburskiej katedrze Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach w niedzielę, 24 stycznia 2010 r.

Witając zebranych biskup ewangelicko-augsburskiej diecezji katowickiej Tadeusz Szurman przypomniał hasło tegorocznego Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, które brzmi „Wy jesteście tego świadkami” (Łk 24,48).

Kazanie w czasie nabożeństwa wygłosił rzymskokatolicki biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Nawiązując do obchodzonych miesiąc temu świąt Bożego Narodzenia postawił pytanie „Dlaczego Bóg stał się człowiekiem?” i stwierdził, że istnieje tylko jedna przyczyna - Miłość Boga do człowieka. Człowiek znalazł się bowiem w sytuacji, w której sam sobie nie był w stanie pomóc. Oczekiwał Zbawiciela. „Jezus otworzył nam bramy nieba, sprawił, że możemy żyć szczęśliwie, dał nadzieję” - podkreślił kaznodzieja. Bp Kaszak powiedział, że w świecie przemocy, wysiłku, zniszczenia, cierpienia ludzie zadają sobie pytanie „Jak długo jeszcze?”. Człowiek potrzebuje uzasadnienia nadziei, która w nim jest. Bp kaszak przywołał słowa Benedykta XVI, który mówił, iż czekanie jest trudne, gdy nie wiadomo na kogo czekamy. „My wiemy na kogo czekamy” - zaakcentował kaznodzieja. „Czekamy na Jezusa Chrystusa”. I chociaż czekanie wydaje się czasem długie, nie tracimy nadziei, bo obietnicę złożył sam Bóg. A Boga nic nie jest w stanie powstrzymać przed realizacją jego obietnic. Stąd chrześcijańska nadzieja. „Życzę wszystkim niezłomnej nadziei” - zakończył biskup sosnowiecki.

Pozdrawiając uczestników nabożeństwa metropolita katowicki abp Damian Zimoń przypomniał, że hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są słowa o potrzebie świadectwa. „Trzeba, abyśmy je konkretyzowali” - powiedział abp Zimoń. Wskazał, że obecność Jezusa Chrystusa w Jego Słowie, to największy skarb, jaki my, chrześcijanie, mamy i jakim możemy się dzielić. Mówiąc o dzieleniu się z potrzebującymi na świecie nawiązał do trwającej tego dnia w archidiecezji katowickiej zbiórki na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.

Przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ewangelicko-augsburski biskup diecezji cieszyńskiej Paweł Anweiler w swym wystąpieniu nawiązał do różnych gestów dłoni opisywanych w Biblii. Przywołał gesty Mojżesza i Aarona w czasie modlitwy. Mówił o gestach dłoni Jezusa, który dotykał cierpiących i potrzebujących. Wskazał, że gest podania dłoni jest znakiem pokoju. „Tego się musimy uczyć od katolików” - dodał. Dziękując za wspólne modlitwy zaapelował: „Podajmy sobie dłonie, a słowo płynące od Boga niech nas umacnia”.

W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele dziesięciu Kościołów i chrześcijańskich wspólnot wyznaniowych. Wspólnie odmówili oni m. in. Apostolskie Wyznanie Wiary, modlitwę Ojcze nasz, a także zaśpiewali znaną pieśń zaczynającą się od słów „Pan kiedyś stanął na brzegiem” (Barka).

Nabożeństwo poprzedził ekumeniczny koncert kolęd, w którym wystąpiły chóry różnych wyznań.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
23°C Poniedziałek
dzień
24°C Poniedziałek
wieczór
21°C Wtorek
noc
18°C Wtorek
rano
wiecej »