Hołownia: Bp Ryś ma jedno hobby - jest specjalistą od Ewangelii

Biskup Ryś jest takim biskupem, który ma jedno hobby i to mi się w nim bardzo podoba. Nie próbuje być specjalistą od polityki, nie próbuje być specjalistą od socjologii i psychologii albo od jeszcze jakiś innych rzeczy. On jest specjalistą od Ewangelii. To sobie postawił za cel i to praktykuje - powiedział KAI znany dziennikarz i publicysta katolicki Szymon Hołownia, komentując nominację abp. Grzegorza Rysia na metropolitę łódzkiego.

Zdaniem Szymona Hołowni nominacja bp. Grzegorza Rysia na arcybiskupa i metropolitę łódzkiego jest przede wszystkim „bardzo dobrym wydarzeniem”. - Wydarzeniem, które pokazuje, że ta różnorodność Kościoła polskiego jest wyrażana nie tylko tam gdzie my ją czujemy bardzo mocno, czyli w naszych rodzinach i parafiach, wspólnotach, zakładach pracy, gdzie mamy różne wrażliwości, różne poglądy, ale również na szczeblu episkopatu. To zawsze była tam różnorodność, ale teraz ona będzie jeszcze bardziej różnorodna – powiedział Hołownia.

- Biskup Ryś jest takim biskupem, który ma jedno hobby i to mi się w nim bardzo podoba. Nie próbuje być specjalistą od polityki, nie próbuje być specjalistą od socjologii i psychologii albo od jeszcze jakiś innych rzeczy. On jest specjalistą od Ewangelii. To sobie postawił za cel i to praktykuje – podkreślił dziennikarz.

Jak dodał jest to jeden z biskupów, którego chciałby naśladować. - Jest nie tylko pasterzem w rozumieniu bycia rozkazodawcą, stróżem, organizatorem życia wiernych, ale to jest taki człowiek, który jest liderem w tym sensie, że chciałoby się za nim iść – mówił Hołownia.

- To znaczy on mówi ''idziemy'' i ludzie wstają i idą, bo widzą, że ten kierunek, w którym on idzie to jest kierunek, który wytyczył nam Pan Jezus – podkreślił publicysta.

- Bardzo się cieszę z tego, że tak dobry człowiek, mądry i wierzący ksiądz i taki świadek, mówiąc zupełnie takim naszym kościelnym językiem Ewangelii, będzie przewodził dużej kościelnej jednostce w Polsce. Będzie mógł już nie tylko z fotela biskupa pomocniczego, ale z fotela kogoś kto bierze w pełni odpowiedzialność za lokalny Kościół – uważa Hołownia.

- Mam także nadzieję, że na tym się w cudzysłowie, jak to się brzydko mówi jego ''kariera'' w polskim Kościele nie skończy. Po prostu nie mam słów żeby powiedzieć jak bardzo się z tej nominacji cieszę – podkreślił dziennikarz.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  15.09.2017 08:17
  Też się cieszę z tej nominacji. Kierunek nadany przez Jezusa kontynuuje zarówno Franciszek, jak i bp Ryś
 • Gościu
  15.09.2017 08:55
  Ja nie umiem pojąć tylko jednej rzeczy- jak można godzić wiarę i duchowość z lewicowym spojrzeniem na świat i pisaniem do lewicowej gazety tygodnik powszechny? To nie jest pytanie retoryczne, to nie jest jakieś potępienie czy moje poczucia wyższości- ja po prostu się dziwię i nie rozumiem, czy jest to możliwe i jak? Chodzi mi oczywiście o p. Hołownie..
 • Gość1212
  15.09.2017 15:23
  Pan Hołownia kiedyś zgubił psa "adpotowanego" ze schroniska. Zanim na FB udało mi się przekonać go, że czworonóg wróci pewnie, gdy minie ruja, pan Hołownia uraczył mnie niezłym hejtem, bo ośmieliłem się zwrócić uwagę, że użycie terminu "adopcja" w odniesieniu do psa uwłacza godności adoptowanych dzieci. A mnie chodziło tylko, by zamienił to na stare dobre "przygarnięcie".
 • PTaraski
  17.09.2017 09:30
  Wielu tutaj chwali bpa. Rysia jako wierzącego i pobożnego. Niestety nic bardziej błędnego. Bp. Ryś niestety głosi błędy i herezje, a więc nie może być uważany za wierzącego. Jego wystąpienia i kazania są istną kopalnią błędów i przeinaczeń, co tylko częściowo spowodowane jego słowną ekwilibrystyką. Nieraz wypowiada po prostu herezje, np. odrzucając nauczanie o istocie Kościoła. A już szczególnym hobby jest negowanie nauczania o judaizmie.

  Herezji na temat judaizmu i Kościoła można posłuchać tutaj:

  http://biskup-rys.pl/images/nagrania/201409/bgr-20140906-nauka-O_dialogu_z_judaizmem-Inauguracja_roku_katechetycznego.mp3

  W minucie 13 i potem sam przyznaje, że nauka Kościoła trwająca 20 wieków została zmieniona, czyli zanegowana w wieku 20tym. Odrzuca teologię Kościoła jako Nowego Izraela i fakt, że poza Kościołem żadnego "ludu wybranego" już nie ma, a to jest elementarz chrześcijaństwa.

  Odrzuca nauczanie Kościoła na temat grzeszności praktykowania religii judaistycznej przez chrześcijan, min. 15ta. Kościół jednak naucza, że praktyki religijne judaizmu, od zakończenia Objawienia, tj. od. śmierci św. Jana apostoła, nie tylko nie mają żadnego znaczenia zbawczego, ale obrażają Boga i niosą ze sobą śmierć. Praktyki religijne judaizmu obrażają Boga, bo religia Izraela była ukierunkowane na oczekiwanie na Mesjasza. A więc każdy, kto je praktykuje po zakończeniu objawienia, czeka na innego "mesjasza" (wiemy, że będzie to antychryst) i neguje w ten sposób Chrystusa.

  Bp. Ryś bardzo jest zbulwersowany faktem, że pierwsi chrześcijanie uważali judeizatorów za piątą kolumnę, ale w świetle powyższego, ich postawa jest po prostu oczywista. Krytykuje nawet św. Jana Chryzostoma, jednego z najwybitniejszych ojców Kościoła, prześladowanego za wiarę. Św. Paweł, sam Izraelita z pochodzenia, sam jednak przed nimi przestrzegał i napominał, żeby zamknąć im usta, bardzo mocne i stanowcze słowa [Tt 1,10]:

  " Jest bowiem wielu krnąbrnych, gadatliwych i zwodzicieli, zwłaszcza wśród obrzezanych: trzeba im zamknąć usta, gdyż całe domy skłócają, nauczając, czego nie należy, dla nędznego zysku."

  Te słowa są niesłychanie aktualne i dzisiaj - zresztą jak tutaj widać.

  Nie podoba się mu powiedzenie, że tylko Kościół jest Narodem Wybranym, że to niby jest ekskluzywne. Nie chce jednak najwyraźniej pamiętać, że poza Kościołem nie ma zbawienia.

  A już absolutnym kuriozum jest ubolewanie z jego strony, że Kościół nie przyjął nic z judaizmu, co powstało po roku 70tym po narodzeniu Chrystusa, czyli po ostatecznym odrzuceniu przez żydów Chrystusa i Kościoła. To co, Kościół miał przyjąć to,co wprost neguje misję i bóstwo Chrystusa, i w ten sposób zaprzeczyć Jego misji i samemu sobie???

  Ten wykład to istna kopalnia błędów i herezji, także trzeba by paru stron na wymienienie ich wszystkich i nawet najkrótszy komentarz. Kto zna nauczani Kościoła, niech tego posłucha - włosy stają dęba na głowie. Ale niestety nie wszystkim, bo dzisiaj mało kto zna to Nauczanie.

  Mówiąc krótko, biedna ta Diecezja łódzka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Środa
  noc
  21°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  wiecej »