Nabożeństwa w intencji osób zmarłych w ostatnich miesiącach podczas ucieczki z terenów wojny, odbędą się w całej Polsce z okazji Tygodnia Modlitw za Uchodźców "Umrzeć z nadziei", który rozpocznie się w niedzielę - poinformowali organizatorzy, Wspólnota Sant'Egidio.
Jak podkreślili członkowie wspólnoty, uczestnicy ekumenicznych nabożeństw, które odbędą się w całej Polsce w dniach 1-8 października, będą się modlić także za wszystkich odbywających właśnie swoją podróż oraz tych, którzy już znaleźli schronienie w Europie.
Zaznaczyli, że w trakcie nabożeństw będą wymieniane imiona i krótkie historie uchodźców, którzy w ostatnich miesiącach zginęli podczas prób wydostania się z miejsc ogarniętych wojną. "Jesteśmy przekonani, że modlitwa może nam pomóc uczyć się współczucia, które prowadzi do miłosierdzia i staje się motorem wyborów i działań" - napisali członkowie Wspólnoty Sant'Egidio.
W komunikacie przesłanym PAP przypomnieli słowa papieża Franciszka o tym, że uchodźcy to "nie liczby, tylko osoby: to twarze, imiona, historie życia i odpowiednio do tego należy ich traktować". Zaznaczyli, że Tydzień Modlitw za Uchodźców to odpowiedź na prośbę papieża o modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach, którą skierował do biskupów podczas ubiegłorocznego spotkania na Wawelu.
W tym roku nabożeństwa z cyklu "Umrzeć z nadziei" odbędą się przynajmniej w ośmiu miastach: Wrocławiu, Kielcach, Koszalinie, Warszawie, Chojnie, Gnieźnie, Poznaniu i Gdyni.
4 października o godz. 20.00 liturgii w warszawskiej archikatedrze św. Jana będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Tego samego dnia o godz. 19.00 w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie modlitwę poprowadzi przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko. W Poznaniu nabożeństwo w kościele św. Wojciecha poprowadzi 8 października o godz. 16 przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Oprócz tego modlitwy odbędą się m.in. 2 października o godz. 19 w kościele ojców paulinów św. Mikołaja we Wrocławiu, 3 października o godz. 18.30 w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach, 6 października o godz. 19.30 w parafii św. Trójcy w Gnieźnie i 8 października o godz. 19 w kościele św. Antoniego w Gdyni.
Jak informują organizatorzy, parafie i wspólnoty, które chciałyby zorganizować modlitwę w swoim mieście, mogą to zrobić, pisząc na adres www.santegidio.waw@gmail.com. W ten sposób można otrzymać scenariusz nabożeństwa i inne potrzebne materiały.
Wspólnota Sant'Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie skupia ok. 60 tys. osób w 73 krajach. Jej członkowie starają się łączyć modlitwę i pomoc ubogim, działają też na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego. W Warszawie wspólnota funkcjonuje od 2008 r. i liczy ok. 80 osób.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.