„Idźmy naprzód z nadzieją” – pod takim hasłem odbył się w niedzielę, 8 października, XVII Dzień Papieski.
We wszystkich polskich diecezjach oraz w środowiskach polonijnych poza krajem przygotowano szereg duchowych i kulturalnych wydarzeń, przypominających nauczanie Jana Pawła II. Przeprowadzono również kwestę na stypendia dla uzdolnionej młodzieży – podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego zaczerpnięte zostało z listu apostolskiego św. Jana Pawła II "Novo millennio ineunte" wydanego zakończenie Roku Jubileuszowego 2000. Jak przypomniał przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” kard. Kazimierz Nycz, jubileuszowy list papieża jest nauką o nadziei.
– Papież mówił: „Idźcie naprzód z nadzieją!”, bo nadzieja jest w tym, że zło można zwyciężyć tylko dobrem – wskazał metropolita warszawski podczas Mszy świętej w intencji Darczyńców Fundacji, odprawionej w niedzielę w stołecznej Świątyni Opatrzności Bożej.
Jan Paweł II – apostoł nadziei
Uroczyste liturgie w intencji stypendystów i darczyńców Fundacji odprawione zostały również w innych polskich miastach. W Krakowie Mszy świętej w sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
Długoletni sekretarz Jana Pawła II przypomniał, że papież był apostołem, który przez cały swój pontyfikat zachęcał Kościół do wypłynięcia na głębię wiary, nadziei i miłości. - Czy możemy pozostać obojętni wobec takiego wezwania, które w gruncie rzeczy jest zaproszeniem ze strony samego Chrystusa? - pytał hierarcha.
Podkreślił, że słowem i życiem mamy głosić Dobrą Nowinę i z nadzieją stawiać czoła nowym wyzwaniom, przed jakimi staje dzisiejszy Kościół.
Koncerty, czuwania i konferencje
W ramach XVII Dnia Papieskiego tradycyjnie odbyły się czuwania modlitewne, koncerty ewangelizacyjne, wystawy, konferencje i spektakle. Wydarzenia nawiązywały do życia św. Jana Pawła II oraz propagowały Jego nauczanie.
Koncert Galowy XVII Dnia Papieskiego odbył się w Świątyni Opatrzności w Warszawie. Wzięły w nim udział gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Krzysztof Cugowski i Andrzej Lempert. Przypomniano również papieskie nauczanie na temat nadziei i zaprezentowano sylwetki stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
W Płocku Dzień Papieski uświetnił koncert Folk Kapeli „Góralska Hora”, a w Kielcach na Placu Artystów stanęło miasteczko rodzinne, Miasteczko rodzinne z kiermaszem i licznymi atrakcjami dla najmłodszych. Z kolei w Krakowie na Rynku Głównym stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" tańczyli taniec belgijski. - Jesteśmy dziś tutaj po to, by przypomnieć postać Jana Pawła II, a szczególnie tym, którzy nie zdołali go poznać osobiście – mówili młodzi do zatrzymujących się przy nich przechodniów.
Obchodom w wielu miastach towarzyszyły również biegi, gry miejskie i spływy kajakowe
Od kilkunastu lat Dzień Papieski organizowany jest także w Bieszczadach. Miłośnicy górskich wędrówek udali się na szczyt Krzemieniec „Kremenaros”, gdzie w jednym miejscu stykają się granice Polski, Ukrainy i Słowacji. Wędrówkę, będącą zarazem zakończeniem letniego sezonu turystycznego przygotowało Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej.
Wydarzenia Dnia Papieskiego realizowane były przy współpracy z Telewizją Polską i Polskim Radiem. Na antenie telewizji publicznej w niedzielę można było obejrzeć relacje z ulicznej kwesty, transmisję Mszy świętej z Krakowa, warszawski Koncert Galowy, a także filmy dokumentalne i programy przypominające nauczanie Jana Pawła II. Telewizja Polska wyemitowała również sobotnią Galę wręczenia Nagród Totus Tuus.
Natomiast Pierwszy Program Polskiego Radia tradycyjnie transmitował Mszę św. z warszawskiej Bazyliki Krzyża Świętego., którą w tym roku odprawił przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Mendyk. W homilii biskup wskazał, że w życiu warto mieć nadzieję i oczekiwać optymistycznego rozwiązania często trapiących nas problemów. - Świadomość, że nie jesteśmy na świecie sami, pozwala nieść nadzieję innym – wyjaśnił.
Żywy pomnik
Dzień papieski to również ogólnopolska kwesta do puszek na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. Zbiórkę na rzecz stypendystów najczęściej prowadziła sama młodzież. Kwestująca w niedzielne południe Kasandra Żmuda z koszalińskiej parafii katedralnej przyznała, że ten wysiłek jest potrzebny, aby pomóc rówieśnikom w zdobywaniu wiedzy i spełniania marzeń.
- Dzięki tej pomocy wykształconych zostało już parę tysięcy młodych uzdolnionych i pracowitych ludzi z ubogich rodzin – wskazał przewodniczący Rady Fundacji kard. Kazimierz Nycz, dla którego pomoc stypendystom to budowa żywego pomnika Jana Pawła II.
Fundacja opiekuje się aktualnie 2,3 tys. młodymi stypendystami. - Wspieramy tych, którzy ze względów społecznych mogliby zaniedbać talenty, jakie otrzymali od Boga. Warto im pomagać, ponieważ są przyszłością Kościoła i naszego narodu – mówi ks. Paweł Wojtalewicz , koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Duchowny wyjaśnia, że działanie fundacji nie ograniczają się jedynie do stypendiów socjalnych i naukowych. – To również szereg działań wychowawczych, podejmowanych podczas obozów, spotkań akademickich czy rekolekcji - wyjaśnia koordynator.
Idea Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych i kulturalnych.
Do głównych celów Fundacji należy zaangażowanie pomocowe w rozwój kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce, podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania papieża Jana Pawła II.
Organizowany od 2001 r. Dzień Papieski tradycyjnie przypada w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym roku, z powodu planowanych na 15 października uroczystości związanych z 100-leciem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w których udział bierze Konferencja Episkopatu Polski, obchody dnia papieskiego przeniesiono na pierwszą niedzielę miesiąca.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.