Modlitwą "Apel Miasta Warszawy z Ojcem Świętym Benedyktem XVI" za beatyfikację Jana Pawła II oraz koncertem - zakończyły się w stolicy niedzielne obchody XI Dnia Papieskiego. Według organizatorów, w Warszawie wzięło w nim udział ok. 1,5 tys. osób.
Pomysłodawcą i organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Tegoroczne hasło to "Jan Paweł II - człowiek modlitwy". Obchody XI Dnia Papieskiego odbywały się w całej Polsce.
W Warszawie rozpoczęła je msza św. w bazylice Św. Krzyża. Po południu przed kościołem św. Anny odbył się koncert a także modlitwa - "Apel Miasta Warszawy z Ojcem Świętym Benedyktem XVI", w którym wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore oraz wiceprzewodniczący rady fundacji kard. Kazimierz Nycz.
"Papież Benedykt XVI łączy się z nami w modlitwie i przeżywaniu spotkania z błogosławionym papieżem" - powiedział Migliore. Podkreślił, że Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, to "żywy pomnik błogosławionego Jana Pawła II".
"Dziękuję - Panu Bogu przede wszystkim - za ten znak łączności z Janem Pawłem II, kościołowi, papieżowi Benedyktowi XVI za beatyfikację Jana Pawła II" - mówił z kolei kard. Nycz. Podziękował też uczestnikom uroczystości, artystom i zaangażowanym w spotkanie instytucjom.
Apel został przygotowany przez stypendystów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia - młodzież śpiewem dziękowała Bogu za beatyfikację Jana Pawła II oraz modliła się za ludzi, którzy wspierają Fundację. Jego główną część stanowiły utwory muzyczne, przeplatane tekstami Jana Pawła II.
Wśród artystów, którzy pojawili się w ten wieczór na scenie, byli m.in.: Nico Fortarezza z chórem dziecięcym "Angelo di Dio", Depress, Sylwia Grzeszczak, zespół 2TM23, Janusz Radek, Joanna Jabłczyńska, Artur Chamski, Mieczysław Szcześniak i Justyna Steczkowska.
W liście do kard. Nycza, abp Angelo Becciu z sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej przekazał życzenia Benedykta XVI do uczestników Dnia Papieskiego, aby nauczanie, świadectwo wiary i przykład życia bł. Jana Pawła II, "były drogowskazem i pomocą w poszukiwaniu prawdy, życia osobistego i społecznego".
Tomasz Reczko z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia poinformował PAP, że w tegorocznym dniu papieskim w Warszawie wzięło udział ok. 1,5 tys. osób. Dodał, że w Warszawie pieniądze na stypendia zbierało ok. 3 tys. wolontariuszy.
Głównym celem Dnia Papieskiego jest przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży z ubogich terenów wiejskich i małych miast. Kwestę prowadziło w całej Polsce ponad 100 tys. wolontariuszy.
Dzień 16 października - dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w lipcu 2005 roku w hołdzie papieżowi. Natomiast Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.