XIII Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu", który będzie obchodzony w niedzielę, to początek przygotowań do kanonizacji Jana Pawła II w 2014 r. - powiedział PAP metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Dodał, że Dzień Papieski to okazja do przypomnienia nauczania i życia Jana Pawła II.
"Musimy pamiętać, że wyrosło już pokolenie ludzi, którzy pamiętają papieża tylko z czasu, gdy byli dziećmi. Wszyscy, którzy urodzili się po 1990 r., obecnie jako 20- lub 23-latkowie, mają bardzo małą wiedzę o Janie Pawle II, a niektórzy nie mają jej już wcale" - podkreślił kard. Nycz.
Jak mówił metropolita warszawski, istotne jest również to, by promować "żywy pomnik Jana Pawła II", jakim jest fundusz stypendialny Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin, z małych miast i wsi.
Kard. Nycz zwrócił się z apelem do wiernych w całej Polsce, by w Dniu Papieskim, w którym będzie prowadzona zbiórka do puszek, wsparli fundusz stypendialny Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia, finansującej kształcenie 2,5 tys. młodych ludzi. Poinformował, że wszyscy stypendyści Fundacji studiują w siedmiu ośrodkach w Polsce, na państwowych, dziennych studiach. Fundusz stypendialny można też wesprzeć, wysyłając SMS o treści "Pomoc" pod numer 7250.
"Ważną sprawą jest również to, co będziemy przeżywać w Dniu Papieskim w formie modlitwy, dziękczynienia we wszystkich parafiach, dziękując Panu Bogu za błogosławionego, a niedługo za świętego Jana Pawła II" - powiedział metropolita warszawski.
Głównym punktem niedzielnych obchodów Dnia Papieskiego będzie apel modlitewny miasta Warszawy z papieżem Franciszkiem, przygotowany przez stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Rozpocznie się on o godz. 16 na placu Zamkowym.
Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyć będą msze święte, nabożeństwa, konferencje naukowe, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe. Centralne uroczystości zaplanowano w Warszawie, ale Dzień Papieski obchodzony będzie też w wielu innych miastach.
W Krakowie główne obchody Dnia Papieskiego odbędą się w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Rozpocznie je o godz. 10 msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Po nabożeństwie zaplanowano grę miejską "Śladami Jana Pawła II po Krakowie", która zakończy się pod Oknem Papieskim na ul. Franciszkańskiej 3. Po południu w Centrum "Nie lękajcie się!" będzie można zobaczyć spektakl "Przed sklepem jubilera" w wykonaniu stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, a wieczorem odbędzie się tam koncert "Niebo na ziemi" i apel ekumeniczny.
Jednym z najważniejszych punktów obchodów będzie wręczenie nagród Totus. Są one co roku przyznawane przez fundację osobom i instytucjom, których działalność przyczynia się do propagowania nauczania Jana Pawła II. W tym roku nominowani są do niej - w czterech kategoriach - m.in. pisarka i autorka scenariuszy filmowych Zofia Posmysz-Piasecka, dziennikarz Maciej Iłowiecki, Stowarzyszenie Lekarze Nadziei, Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum w Białymstoku, dominikański teolog o. Maciej Zięba. Ogłoszenie nazwisk laureatów i wręczenie nagród odbędzie się w sobotę podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim. Uroczystość transmitować ma TVP2.
Dzień 16 października - dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową - został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w lipcu 2005 roku w hołdzie papieżowi. Natomiast Dzień Papieski obchodzony jest w Kościele katolickim w Polsce od 2001 roku, zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru. XIII Dzień Papieski w tym roku przypada w przeddzień 35. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Obchody Dnia Papieskiego organizowane są przez Dzieło Fundacji Nowego Tysiąclecia. Powstała w 2000 roku z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, a jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.