Zakatowano dwunastoletnią katoliczkę

Wspólnota katolicka w Pakistanie pożegnała 25 stycznia zakatowaną na śmierć 12-letnią dziewczynkę, która była na służbie u bogatego muzułmańskiego adwokata. Pogrzeb odbył się w katedrze Najświętszego Serca Jezusa w Lahaurze, a uczestniczyło w nim ponad tysiąc wiernych.

Śmierć młodej chrześcijanki wywołała protesty i zdecydowane potępienie przemocy wobec powszechnie pracujących w tym kraju dzieci. Pakistańska Komisja Sprawiedliwości i Pokoju wystąpiła do rządu w Islamabadzie, by zapewnił należytą opiekę prawną wszystkim pracującym dzieciom. Kościelna komisja szacuje, że ze względu na biedę i bezrobocie ponad 10 mln pakistańskich dzieci zmuszonych jest do pracy. Często traktowane są jak niewolnicy, których można pozbawić wszelkich praw.

Do pracy jako pomoc domowa u bogatego adwokata 12-letnią Shazię Bashir rodzice wysłali osiem miesięcy temu. Pracodawca nie wywiązywał się jednak z wypłacania pensji w wysokości 12 dolarów miesięcznie. Prośby dziewczynki o zapłatę kończyły się aktami przemocy. Na co dzień doświadczała ona upokorzeń, złego traktowania, w końcu i przemocy psychicznej i fizycznej. W chwili przekazania ciała rodzicom nosiło ono znamiona tortur; dziewczynka miała złamaną szczękę i rękę, na plecach miała wypalone znamiona. Chrześcijanka była też wykorzystywana seksualnie. Początkowo starano się obrażenia ukrywać, jednak były one na tyle poważne, że potrzebna była hospitalizacja. Shazia Bashir zmarła w szpitalu 22 stycznia. Jej pracodawca został aresztowany wraz z rodziną.

Pakistańskie dzieci chrześcijan często wysyłane są na służbę do zamożnych muzułmanów. Doświadczają tam wielu upokorzeń i prześladowań ze względu na wiarę. Kościelna Komisja Sprawiedliwości i Pokoju domaga się od rządu objęcia obowiązkiem szkolnym wszystkich dzieci w Pakistanie oraz zapewnienia im darmowej nauki. Wiele organizacji walczy też o zakaz pracy dzieci. Najczęściej Kościół jest jedynym adwokatem najmłodszych, którzy głosu są pozbawieni, a ich prawa są rażąco łamane.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
4°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
7°C Wtorek
wieczór
wiecej »