Minister środowiska uchylił rozporządzenie ws. polowania na łosie

Minister środowiska uchylił rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ws. określenia okresów polowań na zwierzęta łowne z uwagi na potrzebę ponownego przeanalizowania wprowadzenia okresów polowań i ich terminów - poinformował PAP rzecznik prasowy resortu środowiska Aleksander Brzóska.

W środę 25 października w Dzienniku Ustaw RP opublikowano rozporządzenie ministra środowiska z 23 października zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. Nowela zakładała, że do łosi można by strzelać w sześciu województwach. Na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego oraz pomorskiego - strzelać do łosi można by było jedynie na wschód od Wisły. Z kolei na Lubelszczyźnie, na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach można by było polować na terenie całych województw.

W czwartek rano Radio ZET podało, że "minister środowiska Jan Szyszko podpisał rozporządzenie w sprawie zniesienia zakazu polowania na łosie". Następnie Ministerstwo Środowiska poinformowało w komunikacie o wstrzymaniu wejścia w życie noweli tego rozporządzenia. "W związku z dużym zainteresowaniem społecznym, Ministerstwo Środowiska ponownie zaprasza do ogólnopolskiej merytorycznej dyskusji dotyczącej lawinowo postępującego zaniku bioróżnorodności (od Zachodu) na obszarach Natura 2000, przy jednoczesnym gwałtownym wzroście populacji gatunków, takich jak wilk, żubr, bóbr, kormoran, dzik" - głosił komunikat MŚ. Po kilku godzinach komunikat w tej sprawie został zdjęty ze strony resortu środowiska.

Resort przygotowując nowelizację rozporządzenia uzasadniał zniesienie zakazu polowania na łosie tym, że zwierzęta te - zdaniem ministerstwa - powodują straty w uprawach leśnych i stwarzają niebezpieczeństwo na drogach.

W projekcie tej noweli zapisano także, że obecnie populacja łosia w Polsce wynosi ok. 20 tys. osobników. "Na proponowanych obszarach w licznych obwodach łowieckich stwierdzono zagęszczenie populacji w ilościach równych lub większych niż 5 osobników na 1000 ha. Zebrane informacje od leśników i myśliwych wskazują na rosnące szkody w lasach spowodowane łamaniem młodych drzew, zdeptywaniem oraz zgryzaniem upraw i młodników, zwłaszcza sosnowych" - dodano.

Innymi przesłankami zniesienia moratorium na odstrzał łosia - według resortu - są też m.in.: rosnące straty w uprawach rolnych powodowanych przez łosie (w 2016 r. wypłacono ponad 4 mln zł odszkodowań), czy coraz większa liczba wypadków drogowych z udziałem tych zwierząt.

Moratorium na odstrzał łosi obowiązuje od 2001 roku i zostało wprowadzone w celu ochrony tych zwierząt. Pod koniec XX wieku ich populacja sięgała 1,7 tys. osobników.

Rozporządzenie miało wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  26.10.2017 16:53
  Miały służyć za strzelnice dla OTK.
 • Gość2
  26.10.2017 17:31
  A ile łosi jest teraz? Oby nikt nie doznał uszczerbku na zdrowiu i nie stracił życia jak mu łoś wpadnie pod samochód...
 • Łoś
  26.10.2017 21:56
  W tym roku spędziłem nieco czasu w krainie łosia, czyli na Podlasiu. Widziałem wiele znaków ostrzegających o łosiach i 0 (słownie: zero) łosiów! Jeżeli jest ich w kraju 20tyś. to czemu do tej pory wędrując po kraju widziałem zaledwie jednego i to wypchanego w muzeum Białowieskiego Parku Narodowym :(
 • gość
  26.10.2017 21:56
  Moment, a więc: minister uchylił swoje własne rozporządzenie, nie zgadzając się sam ze sobą i przedstawił jako argument możliwość rozszerzenia polowań również na inne gatunki "[...]wilk, żubr, bóbr, kormoran, dzik", z którymi to z kolei się nie zgodził i usunął ich treść.
  Czy na sali jest lekarz?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  wiecej »