Rząd o doradcach restrukturyzacyjnych i KRS

Wprowadzenie nadzoru ministra sprawiedliwości nad działalnością doradców restrukturyzacyjnych zakłada jeden z projektów ustaw, którym w poniedziałek zajmie się rząd. Inny z projektów wprowadza zasadę, że wnioski do KRS będzie składało się przez internet.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rada Ministrów ma się zająć projektem noweli ustawy o licencji doradcy restrukturyzacyjnego.

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt zakłada, że działalność doradców restrukturyzacyjnych ma być nadzorowana także przez ministra sprawiedliwości (obok nadzoru sądowego).

Najistotniejszymi środkami, którymi będzie dysponował minister sprawiedliwości w ramach nadzoru, będą możliwość zawieszenia oraz cofnięcia licencji doradcy restrukturyzacyjnego "w przypadku uporczywego lub rażącego naruszania przepisów prawa w związku z wykonywaniem czynności doradcy".

Dodatkowo projekt wprowadza uprawnienie dla prokuratora do występowania do sądu z wnioskiem o odwołanie doradcy restrukturyzacyjnego z funkcji syndyka, nadzorcy lub zarządcy w toczącym się postępowaniu upadłościowym lub restrukturyzacyjnym, "w przypadku rażącego uchybienia".

Projekt określa także wymogi stawiane doradcom. Jak poinformował resort, podstawowym celem projektowanych przepisów jest wzmocnienie nadzoru nad zawodem doradcy restrukturyzacyjnego w ramach toczących się postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych.

Rząd zajmie się w poniedziałek przygotowanym również przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zakłada on m.in., że wnioski do KRS czy sprawozdania finansowe będzie się składało przez internet.

"W związku z powyższym od dnia 1 marca 2020 r. akta rejestrowe dla podmiotów już wpisanych do rejestru przedsiębiorców oraz podmiotów które po tej dacie zostaną do rejestru przedsiębiorców wpisane będą prowadzone i dostępne wyłącznie w postaci elektronicznej" - głosi uzasadnienie do projektu.

Projekt rozszerza też kompetencje sądu rejestrowego w odniesieniu do podmiotów wnioskujących o wpis do KRS. W myśl projektowanych przepisów sąd rejestrowy będzie miał np. możliwość wezwania wnioskodawców do wykazania, że organ reprezentacji (np. spółki lub stowarzyszenia) został powołany lub wybrany, albo że braki w jego składzie zostały usunięte. Gdy to nie nastąpi, sąd będzie mógł nałożyć grzywnę.

Dokument wprowadza także obowiązek składania do sądu rejestrowego informacji o aktualnym adresie przez określone kategorie osób z władz rejestrowanych podmiotów. Rozszerza także kompetencje kuratora i wprowadza np. zasadę, że do czasu wyboru zarządu, kurator reprezentuje stowarzyszenie w sprawach majątkowych wymagających bieżącego załatwienia.

Podczas poniedziałkowych obrad rząd wysłucha także informacji ministra infrastruktury i budownictwa pt. "Działania korespondujące z realizacją celów Narodowego Programu Mieszkaniowego".

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, RZĄD

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  28°C Niedziela
  wieczór
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »