Saperzy do boju... z zimą

Około 3 tys. saperów pozostaje w gotowości, gdyby potrzebna była ich pomoc w sytuacjach spowodowanych opadami śniegu, zatorami lodowymi i powodziami - podał Sztab Generalny Wojska Polskiego.

Są wśród nich specjaliści od niszczenia - minerzy od usuwania zatorów - i od odbudowy tego, co zniszczą powodzie. Nie ubywa im też pracy przy unieszkodliwianiu niewybuchów i niewypałów.

Do działań w sytuacjach kryzysowych wywołanych powodziami i zjawiskami lodowymi, dużymi opadami śniegu jest gotowych ok. 3 tys. żołnierzy, 140 jednostek sprzętu inżynieryjnego oraz 600 różnych pojazdów samochodowych. Saperzy są podzieleni na wyspecjalizowane grupy zadaniowe - 12 grup minerskich na śmigłowcach do niszczenia zatorów lodowych; 29 grup do odbudowy zniszczonej przez powodzie infrastruktury drogowo-mostowej oraz 15 grup do współdziałania ze służbami cywilnymi w celu zapewnienia przejezdności szlaków komunikacyjnych.

Od początku stycznia pododdziały inżynieryjne pomagają służbom cywilnym w zmaganiach ze skutkami zimy na terenie kilku województw. Cywile mogą nawet odnieść korzyść z codziennych ćwiczeń saperów - szkoląc się w budowie mostów i dróg pododdziały inżynieryjne Wojska Polskiego zbudowały w ubiegłym roku 11 mostów i wyremontowały 11 km dróg lokalnych.

W czasie ubiegłorocznych powodzi na południu Polski saperzy uczestniczyli w ewakuacji ludności i usuwaniu niebezpiecznych zatorów na rzekach. Odbudowali siedem zniszczonych przez powódź mostów.

Nie maleje zagrożenie ze strony niewypałów i niewybuchów. W ostatnich latach nawet znacznie wzrosło ono z powodu intensywnych prac budowlanych i drogowych. Sprawdzając tereny przeznaczone pod inwestycje, żołnierze tej specjalności sprawdzili i oczyścili w zeszłym roku ponad 1200 hektarów, znajdując ok. 20 tysięcy niebezpiecznych przedmiotów. W ubiegłym roku wzywano ich do tych zadań prawie 7 tysięcy razy. Żołnierze wydobyli i zniszczyli ponad 300 tysięcy sztuk najróżniejszej amunicji - pocisków artyleryjskich, granatów moździerzowych, min, bomb lotniczych i innych pocisków.

Patrole rozminowania przejechały ponad 1,5 mln kilometrów i zużyły ponad 8 ton materiałów wybuchowych. Tylko saperzy z 5. Ośrodka Przechowywania Sprzętu w Nowym Dworze Mazowieckim w ubiegłym roku wyjeżdżali na interwencje prawie 900 razy, likwidując trzy tysiące różnego rodzaju bomb i pocisków.

Stale gotowych do działania pozostaje 39 wojskowych patroli rozminowania oraz dwie grupy płetwonurków minerów. Każdy taki patrol to ok. 10 żołnierzy ze specjalistycznymi urządzeniami i pojazdami. Na terenie Polski znajduje się ok. 60 specjalnie wyznaczonych miejsc do niszczenia niewybuchów i niewypałów - ale tylko na terenie dziewięciu z nich można niszczyć bardzo duże ładunki. Czasami saperzy muszą z niebezpiecznym ładunkiem przejechać nawet 200 kilometrów.

Saperzy usuwają niebezpieczne ładunki nie tylko na lądzie, ale i na Bałtyku. Grupy płetwonurków-minerów oraz załogi okrętów przeciwminowych przeprowadziły w 2009 roku 11 operacji na morzu, nie tylko na wodach terytorialnych. W trakcie wielonarodowej operacji "Open Spirit" działający z pokładów niszczycieli min ORP "Mewa" i ORP "Flaming" płetwonurkowie-minerzy zniszczyli na wodach Zatoki Fińskiej 10 min morskich o łącznej masie ponad trzech ton.

Żołnierze tej formacji wchodzą w skład niemal każdego kontyngentu wojskowego, który Polska wysyła za granicę. Służbę w misji ISAF w Afganistanie okupiło życiem siedmiu saperów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Środa
noc
8°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
wiecej »