Prezydium Episkopatu: Odpoczynek nie może być luksusem dla wybranych

Niech integralnym elementem przyszłorocznych obchodów setnej rocznicy niepodległości Polski stanie się prawne i definitywne zabezpieczenie wolnej od pracy niedzieli, jako spoiwa umacniającego narodową wspólnotę – podkreślają biskupi z prezydium Konferencji Episkopatu Polski w wydanym we wtorek oświadczeniu

Biskupi zaznaczają, że w sprawie wolnych od pracy niedziel biorą pod uwagę liczne głosy wiernych Kościoła rzymsko-katolickiego i chrześcijan z innych Kościołów. Dodają, że milczenie z ich strony w tej kwestii byłoby zaniedbaniem pasterskiego obowiązku stania na straży dobra wspólnego.

Członkowie prezydium KEP wyrazili zaniepokojenie przebiegiem procedowania nad obywatelskim projektem ustawy, który został złożony w Sejmie przez NSZZ „Solidarność”, a podpisało się pod nim pół miliona osób.

„Tak Konferencja Episkopatu Polski, jak i biskupi poszczególnych diecezji wielokrotnie udzielali tej inicjatywie jednomyślnego poparcia w komunikatach i listach pasterskich, licząc na przywrócenie całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych. Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy” – czytamy w oświadczeniu.

Biskupi wskazali, że to właśnie „Solidarność” jako związek ukierunkowany na ochronę praw pracowniczych – realizując własną uchwałę programową – ma szczególne prawo i obowiązek upominania się o wolne niedziele. „Wolna niedziela zawiera się w etosie „Solidarności”, z którego nie wolno korzystać wybiórczo, zwłaszcza tym, którzy się na nią programowo powoływali i powołują” – napisali członkowie prezydium KEP.

Zaznaczyli też, że osoba, której odbiera się wolną niedzielę, jest kimś wykorzystywanym. „Rzecz nie dotyczy jedynie osób pracujących w handlu – choć to ich los najbardziej leży nam na sercu. Wykorzystywani są również i ci, którym – oferując spędzanie jedynego wolnego dnia w handlowej galerii – zacieśnia się tym samym obszar budowania relacji z innymi do samej tylko konsumpcji, do zdobywania nowych towarów, mających rzekomo nieustannie poprawiać standard życia, co ostatecznie jest formą materializmu praktycznego” – podkreślili biskupi.

Zaapelowali do „tych, którzy mają realny wpływ na kształt prawa w naszym państwie, aby mieli na względzie przede wszystkim dobro obywatela i dobro społeczeństwa, zagrożone – podobnie jak w innych państwach Europy – laicyzacją”.

„Nie wolno zapominać własnych haseł i postulatów wysuwanych w drodze do osiągnięcia władzy, w tak ważnej społecznie kwestii. Nie wolno – nawet wobec lobbingu środowisk, dla których zysk stanowi większą wartość niż człowiek, czy naród. Konkretnym wyrazem miłości do człowieka jest umacnianie sprawiedliwości – napisał św. Jan Paweł II w encyklice "Centesimus annus". Niedzielny odpoczynek jest jednym z nierozłącznych elementów sprawiedliwego traktowania wszystkich i nie może być luksusem dla wybranych” – czytamy w oświadczeniu.

Prezydium KEP tworzą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki; jego zastępca, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • (wujek) Olek
  31.10.2017 20:53
  Heinrich Himmler w swojej poufnej przemowie do generałów SS w Poznaniu, 4.10.1943 powiedział m.in. "...es interessiert mich nicht, ob beim Bau eines Panzergrabens 10.0000 russische Weiber an Entkräftung umfallen oder nicht, sondern lediglich, ob der Graben für 's Reich auch fertig werde (nie interesuje mnie, czy przy budowie rowu przeciwpancernego 10.000 ruskich bab z wycieńczenia padnie, jedynie, czy ten rów dla Rzeszy będzie gotowy) ..." - bezgraniczna pogarda wobec życia ludzkiego tak samo istotą hitleryzmu, jak bolszewizmu, jak i (nied-)świecenia rewolucji francuskiej markiza de Sade i "naszej" IV. neoliberalnej LBGTQIAZ... Rzeszy, i tak na temat (nied-)oświeconego "humanizmu" Nietzsche: "...Słabi i nieudani niech sczezną: pierwsza zasada naszej miłości dla ludzi. I pomóc należy im jeszcze do tego..." Oto cala istota "nowoczesności"!
 • Wolny
  31.10.2017 21:05
  W Prawie Mojżeszowym nawet niewolnik miał wolne, a także bydło domowe! Praca w niedziele to forma niewolnictwa!!! Jestem za zniesieniem niewolnictwa w XXI!
 • Jakub
  31.10.2017 23:38
  Zabieranie niedzieli, która powinna być przeznaczona na rodzinę i większą relację człowieka z Bogiem jest kradzieżą. Statystyki o rzekomych stratach nic nie pomogą. Złodziej nigdy niczego się nie dorobi.
 • Wer
  01.11.2017 06:47
  W kraju umów o dzieło, głodowych pensji, bezkarnych koboli (polecam uwadze "Gościa Niedzielnego" ostatnie dantejskie sceny w Rudzie Śląskie - uliczne walki kibiców, gdzie są ofiary śmiertelna), ogromnego rozwarstwienia społecznego, wykorzystywania zwykłych ludzi, kolosalnych pensji dla wybranych, przekrętów i piramid finansowych, czy może dziwić, że odpoczynek w niedzielę jest tylko dla wybranych? Taki jest paradygmat neoliberalny, który dominuje w Polsce od lat.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  5°C Środa
  noc
  3°C Środa
  rano
  wiecej »