Fundacja zachęca parafie do promowania dawstwa szpiku

Zachęcamy parafie do zorganizowania Dnia Dawcy Szpiku, podczas którego wierni mogliby zarejestrować się jako potencjalni dawcy - powiedział PAP Wojciech Niewinowski z Fundacji DKMS. Dodał, że dawcą może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 r. ż.

Jak zaznaczył Niewinowski, misją Fundacji DKMS jest ratowanie chorych, czekających na przeszczep szpiku, poprzez rejestrację jak największej liczby potencjalnych dawców.

"Wiele osób chce dołączyć do grona dawców szpiku, ale nie wiedzą gdzie i jak to zrobić. Dlatego postanowiliśmy zachęcić parafie do zorganizowania na swoim terenie Dnia Dawcy Szpiku" - wyjaśnił. Dodał, że zaproszenie zostało skierowane do wybranych diecezji, parafii oraz organizacji katolickich w Polsce.

Jak zaznaczył, zorganizowanie akcji promującej dawstwo jest bardzo proste. "Wystarczy 5-10 osób, dwa stoły i kilka krzeseł. Fundacja wysyła chętnym komplet materiałów informacyjnych o tym, jak zostać dawcą, organizuje szkolenie dla wolontariuszy. Naprawdę, może to zrobić każdy" - zachęca Niewinowski.

Wyjaśnił, że istotą Dnia Dawcy Szpiku jest m.in. obalanie mitów na temat przeszczepiania szpiku, które wciąż pokutują w Polsce. "Wiele osób sądzi, że robi się to za pomocą olbrzymiej igły wbijanej w kręgosłup, że jest to niebezpieczne, bolesne. To kłamstwo. Szukamy dróg dotarcia do ludzi, żeby uświadomić im, że jest to procedura bezpieczna dla dawcy, która może uratować komuś życie" - powiedział.

Jak podkreślił, dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18., a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kg. Dodał, że proces rejestracji nie jest skomplikowany i składa się z trzech etapów. Na pierwszym przeprowadzany jest wywiad medyczny, następnie ochotnik wypełnia formularz rejestracyjny z danymi kontaktowymi. Ostatni etap to pobranie materiału genetycznego z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnego patyczka, co trwa ok. 60 sekund. Zebrane w ten sposób dane przekazywane są do Poltransplantu, czyli polskiego rejestru potencjalnych dawców, a później trafiają do rejestru światowego.

Pomysł, by do promowania dobrowolnego dawstwa szpiku zaprosić Kościół katolicki, narodził się po sukcesie akcji, którą Fundacja DKMS przeprowadziła w szkołach ponadgimnazjalnych w 2016 r. "W wielu placówkach nauczyciele przeprowadzili lekcje według przygotowanego przez nas scenariusza, podczas których uczniowie mogli dowiedzieć się, jak można zostać dawcą. Lekcje zakończyły się rejestracją potencjalnych dawców. Do projektu dołączyło też 8 kuratoriów" - zaznaczył Niewinowski.

Dodał, że podobne akcje były już wcześniej organizowane w innych miejscach; rocznie fundacja przeprowadza ich ok. 2 tys. "Były to m.in. festyny, szkoły, uczelnie, szpitale, także parafie. We wrześniu 2017 r. dawcą szpiku został m.in. ks. Paweł Czerwonka z Mircza, który zarejestrował się trzy miesiące wcześniej podczas akcji promującej dawstwo przy okazji Dnia Dziecka w szkole, w której pracował. Wcześniej zachęcał innych przez internet, by zostali dawcami" - poinformował Niewinowski.

Jak wyjaśnił, oddawanie szpiku jest tak istotne, ponieważ tylko w Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych, jednak tylko 25 proc. pacjentów znajduje w rodzinie osobę, która mogłaby być dawcą szpiku. Według danych Poltransplantu w 2016 roku przeprowadzono 1259 pobrań od dawców niespokrewnionych.

Na apel fundacji jako pierwsza odpowiedziała diecezja warszawsko-praska umieszczając na swojej stronie internetowej apel Fundacji DKMS.

Mateusz Dzieduszycki, rzecznik diecezji warszawsko-praskiej, wyjaśnił w rozmowie z PAP, że nie wyobraża sobie sytuacji, żeby Kościół nie odpowiedział pozytywnie na apel fundacji. "Czasami zastanawiamy się, jak możemy pomóc chorym i cierpiącym, czy w ogóle jest to możliwe? Okazuje się, że każdy z nas może uratować czyjeś życie i to w sposób całkowicie bezpieczny - każdy może oddać szpik, na który czekają ludzie ciężko chorzy" - zaznaczył.

Dodał, że oddanie szpiku to "coś najpiękniejszego, co możemy zrobić dla drugiego człowieka całkowicie bezinteresownie". "To przecież sedno chrześcijańskiego przesłania. Dlatego chcemy w diecezji warszawsko-praskiej stworzyć przestrzeń, gdzie osoby chętne do pomocy będą mogły to zrobić" - wyjaśnił w rozmowie z PAP.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku. To największy ośrodek dawców szpiku w Polsce - obecnie w bazach fundacji zarejestrowanych jest 1 151 000 potencjalnych dawców szpiku, spośród których ponad 4,5 tys. osób oddało już swoje komórki macierzyste lub szpik. Według statystyk Fundacji DKMS, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanym osób zostaje rzeczywistym dawcą szpiku.

«« | « | 1 | » | »»
 • hg
  06.11.2017 19:48
  Przecieram oczy ze zdumienia, kiedy przedstawiciel DKMS powołuje się na "chrześcijańskie przesłanie" .W 2012 roku niejaki Nergal został twarzą ociekającej satanizmem i rozwiązłością kampanii reklamowej napoju energetycznego "Demon" ("Nie szukaj diabła w Demonie. Poszukaj Demona w sobie. (...) Twój Demon jest blisko! Gdy robisz coś, co Cię jara, czujesz, jak Twój Demon działa! (...) Zawsze marzyłeś o tym by je spotkać. Poznać bliżej. Tak blisko, jak tylko można… Mamy dla Ciebie super wiadomość! Demony Seksu są dziś z nami! Demon seksu to kawałek nieba na ziemi. (...) Przedstaw nam swojego Demona. A może masz ich w sobie kilka? Super!""). Część zysku ze sprzedaży miała iść na DKMS, w zamian ów Demon dostał od DKMS szeroką reklamę, m.in.w postaci maili do osób zarejestrowanych w DKMS. Dopiero kampania w mediach społecznościowych wymusiła koniec tego procederu. I DKMS teraz poucza o "sednie chrześcijańskiego przesłania". Druga refleksja: czy dawstwo szpiku w Polsce musi odbywać się za pomocą niemieckiej fundacji?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  12°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  wiecej »