Polskie dzieci najbiedniejsze

Polskie dzieci są najbiedniejsze w całej Unii Europejskiej. Nawet dzieci w Meksyku mieszkają w mniej przeludnionych domach – mówi prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus Joanna Puzyna-Krupska w rozmowie z Dariuszem Wilczakiem na łamach Newsweeka.

Krupska podkreśla, że Polacy chcą mieć więcej dzieci, a główną przyczyną, która sprawia, że nie decydują się na kolejne dziecko – oprócz szybkich przemian kulturowych i obyczajowych – są wysokie koszty wychowania i kształcenia.

- Jak wynika z raportu UE z czerwca 2009 roku, polskie dzieci są najbiedniejsze w całej Unii Europejskiej: mamy 26 proc. ubogich dzieci w stosunku do średniej europejskiej wynoszącej 19 procent.

Z kolei opublikowany kilka miesięcy temu przez OECD dokument pod nazwą „Doing Better for Children” stwierdza, że ze wszystkich krajów OECD nieco biedniejsze są tylko dzieci w Turcji i Meksyku. Ten sam dokument opisuje warunki mieszkaniowe, w jakich żyją dzieci. Polska znalazła się na ostatnim miejscu - mówi.

Jeśli chodzi o pomoc rodzinie, nasze państwo zajmuje ostatnie miejsce w Europie. Na rodziny z dziećmi wydajemy najmniejszy procent PKB ze wszystkich krajów UE. Dzieci z rodzin wielodzietnych są uboższe nawet od dzieci samotnych matek, których dochód wynosi średnio 613 złotych. - Jeżeli nie zainwestujemy w dzieci, to będziemy mieli źle wykształcone pokolenia, pokolenia z problemami, rodziny zastępcze, domy dziecka czy poprawczaki, w których utrzymanie kosztuje od pięciu do ośmiu tysięcy złotych miesięcznie, a więc kilka razy więcej niż utrzymanie dziecka w rodzinie. Inne kraje europejskie już dawno to zrozumiały - mówi Krupska.

Joanna Puzyna-Krupska jest psychologiem, prezesem Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, ekspertem zespołu ds. polityki rodzinnej przy Komisji Wspólnej Rządu RP i Episkopatu Polski. Dwa lata temu założyła Związek Dużych Rodzin, żeby zmusić polityków do poważnego traktowania rodziny.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -4°C Poniedziałek
  rano
  -2°C Poniedziałek
  dzień
  -1°C Poniedziałek
  wieczór
  -3°C Wtorek
  noc
  wiecej »