Ponad 300 studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wzięło udział w spotkaniu z Muńkiem Staszczykiem. Wokalista opowiedział o roli wiary w swojej twórczości i życiu prywatnym w ramach „KULowskich spotkań literackich”.
Podczas spotkania ze studentami i pracownikami KUL Staszczyk podzielił się swoim świadectwem nawrócenia. Zauważył, że wielu fanów nie akceptuje jego nowego stylu życia.
- „Dla wielu rockandrollowiec mówiący o Różańcu jest świrem. Odebrałem katolickie wychowanie, dorastałem w Częstochowie pod egidą Matki Bożej, ale nie zdawałem sobie z tego sprawy. Robiąc rock’n’roll, żyłem hedonistycznie i miałem swoje mroczne ucieczki. Do wiary dochodziłem stopniowo, nie było takiego jednego momentu: ciach i wróciłem do Kościoła. Dzisiaj wierzę jak dziecko”.
Jednym z momentów na drodze jego wiary była wizyta w Medjugorju. Jak sam zauważył, pomimo dorastania w cieniu Jasnej Góry nigdy nie miał nabożeństwa do Matki Bożej. „Do mojego miasta z całej Polski ściągały pielgrzymki, a ja nie rozumiałem, po co iść taki szmat drogi, by zobaczyć jakiś obraz. Dopiero tam, w tej pięknej bośniackiej miejscowości poczułem obecność Mamy. Poszedłem na Mszę po włosku, z której nic nie rozumiałem, i rozpłakałem się jak dziecko” – wyznał.
Staszczyk przybliżył też kulisy powstania piosenki „Bóg”. Podczas nagrywania jednej płyty zabrakło nam tekstu do muzyki. Ktoś strzelił: „napisz o Bogu”. Siadłem nad kartką, napisałem na niej: „tak bardzo chciałbym zostać kumplem Twym” i ogarnął mnie smutek. Zrozumiałem swoje miejsce na ziemi, gdzie jestem ja, a gdzie jest Bóg – opowiadał lider T.Love.
Jak podkreśla ks. dr Grzegorz Głąb z Instytutu Filologii Polskiej KUL, ideą „KULowskich spotkań literackich” jest spotkanie z twórcami kultury wysokiej, jak i artystami kreującymi popkulturę. „Muniek Staszczyk jest jednym z tych wokalistów, którzy sami piszą swoje teksty. Jako autor piosenek i wierszy jest on twórcą kultury w szerokim tego słowa znaczeniu” – powiedział naukowiec.
Zygmunt „Muniek” Staszczyk urodził się 5 listopada 1963 r. w Częstochowie. Jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1982 r. założył zespół T.Love, który dzisiaj jest zaliczany do najbardziej znanych zespołów rockowych w Polsce. Jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV. W 2016 r. został ambasadorem zorganizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.