Najwyższe odznaczenie państwowe zasłużony kapelan Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności (1981 – 2005) otrzymał w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Prezydent Polski, Andrzej Duda, uhonorował pochodzącego z Kobióra kapłana „w uznaniu jego zasług dla Rzeczypospolitej jako znamienitego kapelana „Solidarności”, wpierającego duchowo i materialnie polskich górników, krzewiącego ideę walki o Polskę niepodległą i sprawiedliwą, a także za pogłębianie i propagowanie postaw patriotycznych”.
W przeszłości ks. prał. Czernecki posługiwał m. in. w parafiach: św. Pawła w Rudzie Śląskiej - Nowym Bytomiu, św. Katarzyny i Matki Kościoła w Jastrzębiu. Z powodzeniem, choć nie bez przeszkód ze strony aparatu władzy, zbudował wokół powstającego kościoła „na górce” wspólnotę. Szybko znalazł wspólny język z przybyszami z całej Polski, którzy do Jastrzębia przyjechali za chlebem.
Ogromne znaczenie miała postawa księdza prał. Czerneckiego i posługujących „na górce” kapłanów w burzliwych latach 80-tych. Duchowni zastępowali intelektualistów, których w tamtych czasach w Jastrzębiu zwyczajnie nie było. Podjęte przez ówczesnego kapelana „Solidarności” decyzje były trafne i wręcz kluczowe do pokojowego przebiegu protestów górniczych na kopalniach. – Mam świadomość, że gdybym postąpił inaczej wielu górników najprawdopodobniej by zginęło – powiedział nam kilka dni po nominacji. Po odebraniu nagrody powiedział, że "mamy różne wychowanie, różne zawody, różny stan, ale we wszystkich nas jest ta sama bardzo gorąca miłość do matki ojczyzny". - Także w nas są różne drogi do wolnej i niepodległej Polski - dodał. Podkreślił też, że "jest przekonany, że te odznaczenia przyczynią się do tego, że nasze drogi do wolnej niepodległej ojczyzny nie będą zapomniane". -- Mamy tę świadomość, że te odznaczenia są dla nas zobowiązaniem do wiernej służby Polsce. Jeszcze Polska nie zginęła, póki ją kochamy - dodał pochodzący z Kobióra kapłan.
Najtrudniejszy okres posługi w Jastrzębiu-Zdroju, w latach 1974 – 1988, nagrodzony kapłan opisał w kronice parafialnej. Jest ona nie tylko zapisem religijnego życia rodzącej się parafii, ale także historią ludzi ciężkiej pracy, którzy jako jedni z pierwszych w Polsce, postanowili walczyć o godność robotników i wolność swojej Ojczyzny.
Więcej o sylwetce i życiu laureata będzie można przeczytać w katowickim dodatku Gościa Niedzielnego w niedzielę 19 listopada.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.