"Nie zgodzę się na to, przeciw czemu protestowałem"

Jeżeli idee, które przedstawiłem w projektach o SN i KRS, zostaną wypaczone w taki sposób, że nie będę w stanie tego zaakceptować, to tego nie zrobię. Zawetuję i te przepisy - mówi prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla poniedziałkowego DGP.

"Przecież nie po to zgłaszałem wcześniej weto, żeby zgodzić się na to, wobec czego wcześniej protestowałem" - wyjaśnił prezydent.

"Bardzo bym chciał, żeby te ustawy zostały jak najszybciej uchwalone. W takiej postaci, którą ja będę mógł zaakceptować. Ja swoje elementy brzegowe zawarłem w swoich projektach ustaw i wielokrotnie o nich mówiłem. Nie zgadzałem się na hegemonie prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości nad Sądem Najwyższym, nie zgadzałem się na to, żeby wszyscy sędziowie SN zostali eksmitowani de facto z Sądu Najwyższego i ewentualnie, jeśli prokurator generalny i minister sprawiedliwości wyraża zgodę, będą mogli dalej orzekać. Nie było wyznaczonych żadnych kryteriów. Nie zgadzałem się także na to, żeby sędziowie mogli być wybierani do Krajowej Rady Sądownictwa zwykłą większością głosów w parlamencie" - powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, chciał, by ten wybór był maksymalnie odpartyjniony. "Uważałem, że jeżeli różne obozy polityczne desygnują sędziów do KRS, to będzie ona lepiej postrzegana społecznie i będzie mogła tym samym lepiej funkcjonować. Także dla sędziów będzie to dodatkowa zachęta do tego, by być kandydatem do KRS, bo oni boją się tego, że będą mieć tę przysłowiową łatkę polityczną" - dodał prezydent.

Prezydent zawetował ustawy o KRS i SN 24 lipca. Dwa miesiące później zaprezentował swoje własne projekty, które zostały przekazane do Sejmu, a 3 października zostały skierowane do konsultacji. PiS przekazało prezydentowi swoje poprawki do ustaw dotyczące SN i KRS. Czterokrotnie w sprawie zmian w wymiarze sprawiedliwości spotykali się prezes PiS Jarosław Kaczyński i prezydent Andrzej Duda. Ostatnia rozmowa, do której doszło 20 października, dotyczyła poprawek zaproponowanych przez PiS. Prezydent, przekazał wówczas liderowi PiS na piśmie swoje uwagi. Następnie ws. projektów spotykali się wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha i szef komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS).

Podczas ostatniego spotkania Mucha i Piotrowicz po 5-godzinnym spotkaniu poinformowali, że zakończyli omawianie prezydenckich projektów ustaw ws. KRS i SN. Ocenili, że materiał umożliwia skierowanie ich do prac na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Według prezydenckiego ministra, jeśli chodzi o wybór sędziów do KRS, podczas spotkania wypracowane zostało rozwiązanie, które jest "satysfakcjonujące". Wstępny kompromis zakłada, że w razie gdyby w Sejmie nie udało się zebrać potrzebnej do wyboru 3/5 głosów, wówczas - w drugim etapie - do wystarczy większość bezwzględna.

Prace nad projektami ustaw: o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym mają się rozpocząć na najbliższym - zaplanowanym na 22-24 listopada - posiedzeniu Sejmu.

«« | « | 1 | » | »»
 • krut00
  20.11.2017 15:29
  Księgowanie pożyczek we Frankach Szwajcarskich, pomimo że były one udzielane w innej walucie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, bo ani pożyczkodawca, ani pożyczkobiorca nie mieli dostępu do tej waluty. Państwo (jakiekolwiek) przy pomocy swojego aparatu wymiaru sprawiedliwości zobligowane jest do ochrony własnych interesów - w tym waluty - dlatego wszelkie pożyczki z zabezpieczeniem hipotecznym w Polsce denominowane w obcej walucie takiego zabezpieczenia mieć nie mogą.
 • paulus
  20.11.2017 16:19
  Pani Premier ...Pania Prezydent !!!!! Szczesc Boze.
 • mee...
  20.11.2017 16:44
  Nie zgodze sie (bleble) przeciwko czemu protestowalem...czyli pokraka hasla Solidarnosci - chodzcie z nami...szatan w ten sam sposob probuje nasladowac - Tego, przeciwko, ktoremu stanal.
 • Gacjan
  21.11.2017 12:10
  Wiadomo, tylko reforma polegająca na ustawieniu sądów przez ludzi pisu uleczy patologię. O to dbają zasłużeni bojownicy o wolność naszą i waszą jak Piotrowicz. Jak w ogóle można myśleć, że jest inaczej. Po co konstytucją się kierować, jak PiS na tacy daje rozwiązanie. Tylko nasi kolesie uzdrowią sądy, przecież to jasne i oczywiste.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  17°C Piątek
  wieczór
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  wiecej »