Nieszpory prawosławne o świętych Cyrylu i Metodym – Apostołach Słowian i patronach Europy – odprawione zostaną w sobotę w Poznaniu z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich.
Nabożeństwo w języku staro-cerkiewno-słowiańskim odprawi proboszcz parafii prawosławnej w Poznaniu, ks. protoprezbiter Paweł Minajew, a kazanie wygłosi metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki. W nieszporach wezmą udział członkowie Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.
Uroczystość odbędzie się w rzymskokatolickim kościele św. Wojciecha, którego patron – zamordowany w 997 roku podczas misji ewangelizacyjnej w Prusach – działał w czasach niepodzielonego jeszcze chrześcijaństwa. W świątyni tej znajdują się też figury Cyryla i Metodego.
Pochodzący z greckich Salonik rodzeni bracia Cyryl i Metody w drugiej połowie IX wieku rozpoczęli misję ewangelizacyjną na terenie Moraw. Cyryl był twórcą najstarszego pisma staro-cerkiewno-słowiańskiego: głagolicy oraz autorem przekładu na ten język Pisma Świętego. Metody, jako arcybiskup Moraw, wprowadził za zgodą Rzymu język słowiański do liturgii.
Cyryl zmarł w 869 roku w Rzymie, a jego młodszy brat Metody – w 885 roku w Welehradzie na Morawach, gdzie wzniesiono bazylikę pod ich wezwaniem. W 1980 roku Jan Paweł II uznał ich za patronów Europy – obok św. Benedykta, którego patronem Starego Kontynentu ogłosił Paweł VI.
Patronalne święto Cyryla i Metodego obchodzone jest 14 lutego. Od kilku lat w wigilię święta Poznańska Grupa Ekumeniczna, zrzeszająca duchownych sześciu Kościołów, organizuje w stolicy Wielkopolski uroczyste nieszpory ku czci Apostołów Słowian.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.