Zakonnicy w obozie

Przedstawiciele zakonów z całej Europy po raz pierwszy spotkali się na wspólnej konferencji w Polsce. Od wczoraj rozmawiają o nadziei, jaką dają instytuty życia konsekrowanego Staremu Kontynentowi. We wtorek blisko stu uczestników pielgrzymowało do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w Oświęcimiu.

Nawiedzili Celę Śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego i uczestniczyli we mszy św. wotywnej ku czci Świętego franciszkanina.

Prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Jarosław Zachariasz mówił ze wzruszeniem, że „z tego miejsca do dnia dzisiejszego św. Maksymilian przemawia do człowieka w sposób ujmujący i przejmujący”.

„Ojciec Maksymilian pokazał, że w tym nieludzkim miejscu rodziła się miłość. Miłość, która pokonała i zawsze ma moc pokonywać największe zbrodnie, największe zło” - przypomniał.

„Oby ta Miłość, którą teraz na tym ołtarzu chcemy sobie ponownie przypomnieć i upamiętnić, była również naszą mocą, bo ona jest najgłębszym sensem i jedynym przeznaczeniem nas, którzy oddaliśmy się Chrystusowi” - życzył.

I dodał: „Niech św. Maksymilian i inni bracia męczennicy wspierają nas w modlitwie i w poszukiwaniu najgłębszego sensu naszego życia”.

Na spotkanie z osobami konsekrowanymi do KL Auschwitz przybył także bp Wacław Depo, przewodniczący Komisji Mieszanej: Biskupi - Wyżsi Przełożeni Zakonni.

Ksiądz biskup nie krył radości z faktu, iż mógł tam stanąć i razem ze wspólnotą osób konsekrowanych Europy modlić się „o obecność i działanie Boga w ludzkich sercach”.

Nawiązując do tematu Konferencji „Życie zakonne w Europie: historie pełne nadziei, nadzieją dla historii” bp Depo powiedział, że„każda nadzieja chrześcijańska jest już innym sposobem życia teraz, a nie tylko spodziewaniem się tego, co będzie w przyszłości”.

Do Polski poza członkami Unii Konferencji Europejskich Przełożonych Wyższych przyjechali także przedstawiciele innych europejskich instytucji kościelnych. Spotkania robocze odbywają się w Częstochowie.

Unia Konferencji Europejskich Przełożonych Wyższych (UCESM) stanowi forum dialogu, współpracy i wymiany doświadczeń między zakonami Europy. Jest organizacją o charakterze kontynentalnym, skupiającą obecnie 37 krajowych Konferencji Przełożonych Wyższych z 25 krajów reprezentujących ok. 400 zakonników i zakonnice Europy. Sekretariat Unii swoją stałą siedzibę ma w Brukseli.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
wiecej »