W sobotę Festiwal Piosenki Śląskiej

Pierwszy Festiwal Piosenki Śląskiej odbędzie się w sobotę w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Wykonawcy rywalizować będą w dwóch kategoriach: debiutów i premier.

Jak ocenia jeden z członków festiwalowego jury, publicysta Michał Smolorz, impreza może być etapem tworzenia alternatywy dla dotychczasowych śląskich list szlagierów, które w ostatnich latach zdominowały rynek kultury regionalnej.

Jury, w którym prócz Smolorza zasiądą m.in. kompozytor Grzegorz Spyra i autor tekstów Marian Makula, wybrało do koncertu siedemnastu wykonawców, którzy rywalizować będą w dwóch kategoriach: debiutów (to wykonawcy bez wydanej płyty) oraz premier (szerzej znani wykonawcy z nie wydanymi dotąd piosenkami).

W kategorii debiutów wystąpią: Beata i Marcin, DeFacto, Kamila, Nas Troje, Robert Łukowski i Gryffon, Travers i Za Płotem. Premierowe piosenki zaprezentują: Bajery, Dominika i Janusz Żyłka, Gang Marcela, Golden Mix, Jacek Silski, Janina Libera, Kabaretowa Grupa Biesiadna, Mirosław Jędrowski oraz Wesoły Masorz i Przyjaciele.

Jak powiedział PAP Smolorz, impreza jest pewną próbą przełamania dotychczasowych tendencji w śląskiej piosence, również obecnie często wspieranych przez urzędy - w miejsce propagowania dobrze rozumianej, wysmakowanej kultury popularnej na dobrym poziomie.

"Kultura popularna Górnego Śląska, z uwagi na to, że od lat 30. ub. wieku podlegała propagandowym i urzędowym wpływom, właściwie już oderwała się od korzeni. Po 89. roku z kolei urzędnicy od kultury puścili to na wolny rynek całkowicie umywając ręce. I to właśnie trafiło w ręce tandeciarzy" - ocenił publicysta.

"Problem w tym, że rynek tzw. hajmatów został zdominowany przez dwóch producentów nagrań i ich estetykę. To jest taka próba przełamania - nowy producent chciałby coś zaproponować. (...) Czy to się powiedzie pod względem rynkowym, jak i estetycznym, to się okaże" - dodał.

Zgodnie z regulaminem festiwalu, podczas przygotowań do koncertu i samego festiwalu wykonawcy są zobowiązani do prezentowania piosenek na żywo - z towarzyszeniem własnego akompaniamentu. Dopuszczane jednak będzie korzystanie z tzw. półplaybacku, czyli podkładu muzycznego z taśmy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
12°C Poniedziałek
dzień
11°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »