Reklama

Śląskie: Głodówka pielęgniarek

Na cztery placówki rozszerzył się już protest głodowy pielęgniarek domagających się podwyżek płac w pięciu szpitalach Bielska-Białej i Żywiecczyzny.

Reklama

W strajku zorganizowanym przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych uczestniczy ok. 800 pielęgniarek. W poniedziałek wieczorem protestujące odeszły od łóżek pacjentów. Głodówkę jako pierwsze rozpoczęły w środę pielęgniarki w szpitalu chorób płuc w Bystrej nieopodal Bielska-Białej.

Jak poinformowała PAP szefowa tamtejszego związku Izabela Pilarz, w piątek rano głodówkę prowadziło w Bystrej siedem pielęgniarek. Kolejnych 16 głodowało w szpitalu wojewódzkim w Bielsku-Białej, trzy w szpitalu powiatowym w Żywcu i dwie w szpitalu ogólnym w Bielsku-Białej.

Pilarz zaznaczyła, że do piątku pielęgniarki nie usłyszały jakichkolwiek propozycji. Podobnie oceniła efekty piątkowego spotkania z odpowiedzialnym m.in. za ochronę zdrowia wicemarszałkiem woj. śląskiego Mariuszem Kleszczewskim przewodnicząca związku pielęgniarek w woj. śląskim Iwona Borchulska.

"Jak zwykle usłyszeliśmy, że mamy czekać, że pieniędzy nie ma w tym roku, () że przecież o co właściwie chodzi, bo przecież są regularne wypłaty i tak dalej. No i najlepiej, żebyśmy odpuściły i poczekały, aż będzie lepiej. To słyszymy od dziesięciu lat, więc tak, jak gdyby nic się nie zmieniło" - oceniła.

Borchulska uważa, że dyrektorzy szpitali powinni zasiąść do negocjacji ze związkowcami i wspólnie szukać rozwiązań. Jej zdaniem, musi za tym pójść "ludzka" postawa dyrekcji; wskazała bowiem, że np. w szpitalu psychiatrycznym w Międzybrodziu Bialskim pielęgniarki "siedzą w upokarzających warunkach w piwnicy".

"Będą duże środki na udoskonalenie sprzętu, pomieszczeń. To już wiemy, że w systemie ochrony zdrowia jest w tej chwili usytuowany lekarz i sprzęt, nie ma pielęgniarki. () Byłyśmy tu już w listopadzie, mówiłyśmy: dialog, albo strajk, bo jest ciężka sytuacja. () Nikt się problemem nie zajmuje do momentu, kiedy jest głośno" - oceniła Borchulska.

Zdaniem Kleszczewskiego, głównym problemem w proteście pielęgniarek jest sposób jego prowadzenia. "Trzeba rozmawiać, a nie strajkować. Uważam, że gdyby ten strajk był poprzedzony mediacjami, nie mielibyśmy teraz () tego pata w rozmowach" - ocenił wicemarszałek.

Jego zdaniem, związek wie, że szpitale nie mają pieniędzy na zaspokojenie roszczeń strajkujących, a płace w objętych protestem placówkach nie odbiegają od innych szpitali samorządu. "Decyzja o strajku zaskoczyła nas. Być może nie byłoby jej, gdyby były rozmowy i inne środki potrzebne do rozpoczęcia akcji strajkowej" - powiedział Kleszczewski.

Władze regionu uważają, że protest pielęgniarek narusza przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, powołuje się bowiem na zakończony porozumieniem poprzedni spór z czerwca 2007 r. Według Borchulskiej, związek ma opinię prawną o legalności strajku, a sprawę powinni rozstrzygnąć prawnicy, jako że jest to "temat zastępczy" dla przyczyn protestu.

Wobec zapowiedzi eskalacji strajku głodowego pielęgniarek w najbliższych dniach, niektórzy dyrektorzy szpitali zdecydowali już o zakontraktowaniu pielęgniarek spoza swych placówek - by zapewnić bezpieczeństwo pacjentom. Jak ostrzegają, w miarę rozwoju protestu, trzeba będzie rozważyć ewakuację części oddziałów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Czwartek
rano
2°C Czwartek
dzień
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
wiecej »

Reklama