Reklama

Liczą na „więcej niż złoto“

Dla 2700 sportowców z 82 krajów Komitet Olimpijski Kanady przygotował szeroką ofertę duszpasterską. Również kibice będą mogli skorzystać z posługi duchownych chrześcijańskich, islamskich, buddyjskich, żydowskich i hinduskich.

Reklama

Uczestnicy XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które 12 lutego rozpoczynają się w Kanadzie, mają również zapewnioną dobrą opiekę duszpasterską. Dla 2700 sportowców z 82 krajów, którzy zamieszka w wioskach olimpijskich w Vancouverze i Whistler Mountain, gdzie rozegrane zostaną konkurencje narciarskie, Komitet Olimpijski Kanady przygotował szeroką ofertę duszpasterską, m.in. specjalny ośrodek międzyreligijny dla osób niedosłyszących, wyznających jedną z pięciu wielkich religii świata.

Koordynatorem międzynarodowej grupy roboczej, która przygotowała te placówki duszpasterskie i będzie się nimi opiekowała, jest duszpasterz reprezentacji olimpijskiej gospodarzy David Wells, duchowny z Kościoła Ewangelikalnego. Jego zdaniem wśród tegorocznych olimpijczyków, przyznających się do wiary, ponad 70 proc. stanowią chrześcijanie. Opiekę duszpasterską zapewni im prawie 30 księży i pastorów. Obok nich w centrach duszpasterskich pracować będą „pod jednym dachem” duchowni islamscy, buddyjscy, żydowscy i hinduscy.

Ośrodki te będą czynne przez cały czas trwania Zimowych Igrzysk Olimpijskich codziennie od godz. 8.00 do 20.00. Przygotowano w nich różne nabożeństwa katolickie i ewangelickie, modlitwy muzułmańskie oraz spotkania dla buddystów i hinduistów. Oferta duszpasterska przewiduje ponadto możliwość rozmów na tematy wiary, odwiedzanie chorych i inne posługi duszpasterskie. „Oczekujemy, że w bardzo osobistych rozmowach będziemy mogli wesprzeć młodych ludzi, dla których jest to bardzo emocjonalny etap w ich życiu” - powiedział kanadyjskiemu dziennikowi „The Gazette” katolicki ksiądz Mark Hagemoen.

Niezależnie od „religijnej” oferty organizatorów niektóre reprezentacje narodowe, np. Niemcy, Austria czy Polska, będą miały własnych duszpasterzy. Kapelanem Austriaków będzie już po raz 15. salezjanin ks. Bernhard Maier, Niemcy wysłali do Kanady księdza katolickiego Hansa-Gerda Schütta i pastora ewangelickiego Thomasa Webera, podczas gdy olimpijczykom polskim towarzyszy bp Marian Florczyk.

Jak zwykle, większość osób odwiedzających ośrodki religijne w wioskach olimpijskich stanowić będą działacze sportowi i tysiące wolontariuszy. „Centrum międzyreligijne nie tylko służy sportowcom i oficjelom, lecz jest także miejscem, w którym również wolontariusze będą chcieli usłyszeć słowa umocnienia dla swych działań oraz na chwilę pogrążyć się w modlitwie" - powiedział kanadyjski koordynator duszpasterstwa olimpijczyków David Wells na łamach specjalnego, olimpijskiego wydania tygodnika archidiecezji Vancouver „B.C. Catholic”.

Kościoły sprawować będą również opiekę duszpasterską poza wioskami olimpijskimi. Inicjatywa duszpasterska „More than Gold“ (Więcej niż złoto) wokół terenów zawodów w Vancouverze obejmuje ponad 1,3 tys. obiektów należących do Kościołów i wspólnot religijnych. Tysiące chrześcijan zgłosiło się dobrowolnie do wydawania gościom olimpijskim ciepłych napojów na placach i dworcach, chcąc w ten sposób okazać swoją gościnność. W całym mieście pojawią się na ulicach zespoły inicjatywy „More than Gold", które witać będą sportowców i turystów. Będą też się starały nawiązywać z nimi rozmowy o wierze i Bogu. Wspólnoty parafialne przygotowały też na ten czas specjalny program kulturalny.

W akcji tej uczestniczy również katolicka archidiecezja Vancouver, która dla sportowców i turystów przygotowała na czas Igrzysk dwa ośrodki w mieście. Przez cały czas Igrzysk otwarte będą codziennie do godz. 22.00 katedra Różańca Świętego i pomieszczenia archidiecezjalne, położone nie opodal stadionu BC Place, na którym odbędzie się uroczystość otwarcia i zamknięcia XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Jeśli ktoś z odwiedzających kościelne miejsca spotkań zechce wyizolować się i spędzić czas na skupieniu modlitewnym, będzie mógł skorzystać z „pomieszczeń ciszy”. Będzie tam też okazja do rozmów o wierze ze specjalnie przygotowanymi wolontariuszami. W ośrodkach kościelnych będzie też można wspólnie obejrzeć telewizyjne transmisje na żywo z miejsc zmagań olimpijczyków.

Arcybiskup Vancouveru Michael Miller liczy, że miejsca proponowane przez Kościół będą małymi „sanktuariami" dla sportowców i wszystkich ludzi związanych z obecnymi Igrzyskami, którzy zapragną chwili przerwy w sportowych emocjach. W specjalnym pozdrowieniu skierowanym do gości zawodów hierarcha wyraził nadzieję, że goście, którzy przybędą do miasta z całego świata, znajdą tu „wspólny język”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
6°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama