Nie pytam, dlaczego tu jesteś

Piotr mieszka w Polsce od trzech lat. – Życie tu dobre, lepsze niż w Wietnamie – stwierdza. To lepsze życie kosztowało go... 13 tys. dolarów.

Emigrant, uchodźca

– Tyle mówi się o wielokulturowości... A ja nie dlatego pomagam, że jestem zwolennikiem wymieszania się wszystkich ludzi, ale dlatego, że oni mają problem – mówi o. Jacek Gniadek. Zanim zajął się migrantami w Warszawie, zetknął się z przesiedleńcami w Liberii. Potem przyszedł czas na warszawski ośrodek – Czeczeńcy, Ukraińcy, Chińczycy i Wietnamczycy. – To były spore grupy ludzi, którzy byli tu nielegalnie. Naszym pierwszym projektem było pomaganie przy załatwianiu pobytu tolerowanego. Wtedy łatwiej było go uzyskać, ale to się skończyło.

Dlaczego Wietnamczycy? – Nie tylko oni! Oczywiście interesuje mnie, co dzieje się w świecie, ale teraz jestem na Pradze w Warszawie, więc zajmuję się tymi, których tu spotykam. Ktoś powie, że Wietnamczycy nie są uchodźcami, że to migranci ekonomiczni. To prawda, ale oni też szukają szczęścia, lepszego życia – uważa.

– Oprócz Wietnamczyków mamy w Polsce ponad milion Ukraińców! Dlaczego tu przyjechali? Bo tu jest lepiej, a u nich trwa wojna lub sytuacja ekonomiczna jest zła... Były też u nas osoby z Argentyny i Brazylii. Ja nie pytam, dlaczego przychodzą.

W werbistowskim Centrum Migranta powstała ikona – Święta Rodzina uciekająca do Egiptu. – Zrodził się pomysł modlitwy za uchodźców i migrantów – mówi o. Gniadek. Odwołuje się do słów papieża Franciszka: „Jeśli chcecie rozwiązać problem migracyjny, to módlcie się za nich w parafiach jedną godzinę tygodniowo”. – Od nowego roku z ikoną Świętej Rodziny będziemy zapraszać inne parafie. Na świecie jest 25 mln uchodźców, migrantów. Większość poza Europą. To problem globalny. My mamy tylko odłam tego zjawiska.

Uczyć się żyć po polsku

Phero żyje w Warszawie od 2005 r. Był kucharzem w Hanoi, kiedy dowiedział się o rekrutacji do wietnamskiej restauracji w Polsce. Mówi szybko, emocjonalnie, łamaną polszczyzną. – Ja muszę po nocach uczyć się, jak żyć po polsku. To bardzo trudne. A potem tylko praca. Mam żonę i ona handlować. A czas nie pasuje (pisownia oryginalna). Porzucił pracę kucharza i razem z żoną zaczęli sprzedawać ubrania. Mają dwoje dzieci, które urodziły się w Polsce. Córka ma 5 lat, syn – 15 miesięcy. – Żona trochę handluje i trochę jest w domu. A ja cały czas handluję – Phero wskazuje na swoje stoisko, gdzie ma wiele obrazków świętych. Między innymi – Jana Pawła II. – Jest patronem naszej wspólnoty katolików – mówi z dumą. Uważa, że kto chce mieszkać w Polsce, musi się uczyć żyć po polsku. I musi być pracowity. Bardzo chciałby pozostać w Polsce. – Ze względu na dzieci. Tu będą miały dobre życie – mówi z przekonaniem. •

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • olina
  17.01.2018 12:13
  Takich migrantów jak ci opisani w reportażu Wietnamczycy możemy przyjmować.Wietnamczycy wiedzą że gdy się chce mieszkać w innym kraju to trzeba przyjąć i szanować kulturę kraju goszczącego,są otwarci na ewangelizację,uczą się języka i pracują,są całkowitym przeciwieństwem roszczeniowych muzułmanów.
 • realista
  18.01.2018 22:14
  Co za pogarda dla prawa i porządku. Żeby nas tutaj zaagitować, Wietnamczykowi zmieniono mu imię. Znowu promocja nielegalnej imigracji, znowu chwytanie za serce - jak nie kijem nas, to pałką! Soros się na pewno bardzo cieszy, bo widzi przed śmiercią realizację swoich nikczemnych planów - zniszczenie chrześcijaństwa i kultur narodowych.
 • Megi
  20.01.2018 08:32
  Mentalność azjatycka nie skażona islamem i komunizmem NIE JEST ZAGROŻENIEM dla Polski i Polaków....To są ludzie NORMALNI, przestrzegający norm i zasad kraju w którym przebywają.....Czy ktoś słyszał o żądaniach Azjatów z Wietnamu, Chin, czy też Filipin???....nie przypominam sobie,aby oni meczetów się domagali.....oddzielnych ośrodków dla mężczyzn i kobieet, przedszkoli, szkół i praw szariatu.....Czy ktoś słyszał, aby w świecie z powodu imigrantów z Azji, którzy nie są muzułmanami rozboje,gwałty, mordy istniały...NIE...więc o czym w tym artykule mowa???....o ludziach uczciwych, ciężko pracujących jak polacy RADZĄCYCH sobie lepiej lub gorzej.... koniec z końcem wiążących....Proszę zajrzec do Szwecji i opisać PRAWDĘ o ISTNIEJĄCYM stanie wojennym wynikającym z życia z muzułmańskimi nachodźcami i jakie są w Szwecji ZAGROŻENIA z powodu przywleczenia czcicieli allaha ....Drodzy Państwo kto zna minimalnie MENTALNOŚĆ islamu, ten wie że ludzie , którzy nienawiść mają wpajaną od chwili poczęcia, .....bez chrzu świętego..... ich grzech pierworodny sprawia, że szatańska pycha tak straszne psychiczno-duchowe spusztoszenia w ich osobowości powoduje , że oni nie potrafią żyć bez nienawiści,podejrzliwości i przemocy....okrucieństwo jest wyssane z mlekiem matki....mąż,ojciec,brat każdy może zabić żonę,córkę, siostrę i nie poniesie kary, bo w imię allaha mord został dokonany....Jeśli oni potrafią być, tak okrutni dla siebie, to proszę zastanowić się na co my NIEWIERNI jesteśmy narażeni....byłam widziałam i przeżyłam pogardę zarówno w Izraelu ze strony ortodoksyjnych talmudzistów i w Palestynie muzułmańskich fundamentalistów....i jedni i drudzy GARDZĄ NAMI, brzydzą się i nienawidzą....jedynie nasze portfele mają dla nich wartość im bardziej wypchane, tym bardziej cenione....dlatego uchodźcy do biednej Polski nie chcą przybywać, bo wiedzą że u nas na chleb zarabiać trzeba....Wietnamczycy ,którzy do nas przybywają o tym wiedzą i ciężko pracują....Dziękuję za piękne świadectwo duchownym, którzy pomagają tym biednym ludziom nie tylko materialnie, ale troszczą się o ich ZBAWIENIE....Bóg zapłać za obraz Prawdy o ludziach otwartych na Chrystusa i życie w Jego KK.....proszę mi pokazać w UE obóz islamistów,gdzie ??? duszpasterze KK ich EWANGELIZUJĄ....gdzie??? udzielają Chrztu świętego.....gdzie??? NAWRACAJĄ w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego....proszę o świadectwo Kard,Abpa,Bpa , którzy w meczecie dają swiadectwo wiary w Chrystusa...gdzie mówią ???, ze Bóg w Trójcy Jedyny to również bóg islamu....
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Piątek
  wieczór
  24°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  wiecej »