Kard. Nycz: Bądźmy otwarci na potrzebujących

Prosiłbym, żeby w Wigilię Bożego Narodzenia i nie tylko w tym dniu, być otwartym na ludzi, którzy potrzebują pomocy - zaapelował w sobotę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz przypomniał w sobotę rano w radiowej Jedynce, że często apeluje, żeby symbol dodatkowego, pustego talerza przy stole wigilijnym, nie był tylko pustym znakiem. "A jest nim wtedy, kiedy gdzieś tam w sercu myślimy, pragniemy, żeby też nie daj Boże ktoś nie przyszedł" - dodał metropolita warszawski.

"Prosiłbym, żeby rzeczywiście być w ten dzień i nie tylko w ten dzień, otwartym na ludzi, którzy potrzebują pomocy" - zaapelował hierarcha.

Podkreślił, że jeśli ktoś jest wrażliwy na biednych, bezdomnych, potrzebujących przez cały rok, to u takiej osoby pusty talerz przy stole wigilijnym, rzeczywiście będzie coś znaczył. "A przede wszystkim będzie wzywał do tego, żeby wtedy, kiedy się pojawi w naszej przestrzeni życia ktoś potrzebujący, żeby okazać mu serce i być przy nim" - zaznaczył kard. Nycz.

Pytany, jak Kościół odnosi się do potrzebujących, zwłaszcza w tych szczególnych dniach, jakimi są Święta Bożego Narodzenia, hierarcha zwrócił uwagę, że jest wiele organizacji i dzieł zarówno kościelnych, jak i świeckich, które wychodzą do ludzi bezdomnych, organizują dla nich świąteczne posiłki. "Przy tym jest ogromnie dużo wolontariuszy" - zauważył kard. Nycz.

Przypomniał, że w tym roku Wspólnota Sant'Egidio organizuje w dniu Bożego Narodzenia w kilku miastach Polski obiad dla potrzebujących. "Oni (Wspólnota) wiedzą doskonale, że w tym dniu ten człowiek bezdomny jest najbardziej samotny i najbardziej potrzebuje pomocy. I co jest ważne? Nawet nie to, że przyjdzie 500 osób i będzie ten obiad spożywać razem z innymi ludźmi, ale że 300 czy 400 wolontariuszy, którzy tam działają, potrafi pogodzić, jakby zrezygnować ze swojego rodzinnego obiadu, czy go przesunąć, po to, żeby ci bezdomni nie byli w tym szczególnym dniu sami" - podkreślił metropolita warszawski.

"Myślę, że robimy sporo i tu trzeba być optymistycznym, co nie znaczy, że jeszcze (...) nie można robić więcej" - dodał kard. Nycz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gosc
  23.12.2017 09:41
  Kościół katolicki również w Polsce staje sie stopniowo organizacją charytatywną, humanistyczną, to niedobrze.
 • Michał Obrębski
  23.12.2017 12:01
  Kardynale,
  Eminencja zaczyna brzmieć coraz częściej jak Ojciec Święty Franciszek.
  Pachnie to karierowiczostwem i urabianiem wiernych pod przyjęcie "imigrantów".
  Nieładnie, Eminencjo, nieładnie. Nauka Chrystusa zaleca dużą ostrożność w pewnych przypadkach.
  Michał Obrębski
 • gośc
  23.12.2017 17:52
  Gdy słyszę od hierarchów o ubogich i wykluczonych i potrzebujących wyczuwam podtekst: uchodźcy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Niedziela
  noc
  8°C Niedziela
  rano
  9°C Niedziela
  dzień
  8°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »