Na dramatyczną sytuację kobiet, zwłaszcza ciężarnych, na Haiti zwrócił dziś uwagę prof. prof. Robert Walley, założyciel i przewodniczący międzynarodowej organizacji ginekologów katolickich MaterCare International (MCI). Podczas konferencji prasowej w Warszawie poinformował, że opracowywany jest plan długofalowej pomocy Haiti, w który zaangażowane są także polskie środowiska medyczne.
Znany polski ginekolog prof. Bogdan Chazan poinformował, że wraz z prof. Walley’em odbył szereg konsultacji w różnych polskich środowiskach na rzecz uruchomienia systemowej pomocy medycznej dla dotkniętego tragicznym trzęsieniem ziemi Haiti. Rozmowy przeprowadzono m.in. w kancelarii prezydenta RP, w urzędzie miasta Warszawy, Polskim Towarzystwie Ginekologicznym, w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych oraz w Caritas Polska.
Niewykluczone, że polscy lekarze i pielęgniarki będą wyjeżdżali na 3 tygodnie do pracy na Haiti. Wedle takiego właśnie systemu działają już m.in. Włosi oraz Amerykanie i Kanadyjczycy.
Prof. Chazan poinformował, że tuż po wykładzie prof. Walle’ya w stołecznym szpitalu położniczym na Madalińskiego, kilka pielęgniarek zadeklarowało gotowość wyjazdu na Haiti. Problemem pozostaje sformalizowanie takiego wyjazdu, bowiem szpital nie musi zgodzić się na wyjazd swojego pracownika i płacenie mu za pracę wykonana zupełnie gdzie indziej – przyznał prof. Chazan dodają, że nie mniejszą trudność stanowi ubezpieczenie przed wyjazdem do tak trudnego regionu świata.
Jednocześnie założyciel MaterCare Poland wyraził nadzieję, że znajdą się osoby chętne do wyjazdu na Haiti. Lekarze i pielęgniarki zainteresowane niesieniem takiej pomocy mogą uzyskać niezbędne informacje w sekretariacie Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie (sekretariat@szpitalmadalinskiego.pl).
Po niedawnym pobycie w tym, dotkniętym katastrofalnym trzęsieniem ziemi kraju, prof. Walley sporządził raport i wystosował dramatyczny apel do światowej opinii publicznej o natychmiastowe i wielkoduszne wsparcie tamtejszych kobiet.
Dokument zwraca uwagę, że w cieniu najbardziej nagłaśnianych przez międzynarodowe środki przekazu zniszczeń stolicy kraju – Port-au-Prince pozostają nie mniejsze zniszczenia rejonów wiejskich, a także cierpienia kobiet, w tym także ciężarnych. „Ciąża nie ustaje z powodu nieszczęścia tego rodzaju” – przypomina amerykański lekarz.
Podkreśla, że „matki te również doświadczyły trzęsienia ziemi, odniosły rany oraz straciły dzieci, mężów i innych członków rodzin, a teraz stają w obliczu groźby głodu i zakażenia w wyniku korzystania z zanieczyszczonej wody”.
6 marca prof. Walley ponownie udaje się na Haiti, aby zorientować się w bieżącej sytuacji i koordynować dalszą pomoc.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.