Kard. Dziwisz przestrzega

Przed pokusą życia samymi dobrami materialnymi, przestrzega wiernych w liście na Wielki Post metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Apeluje w nim o trzeźwość i o zgodę w rodzinach.

List jest odczytywany w niedzielę w kościołach archidiecezji krakowskiej.

Kard. Dziwisz przestrzega w nim przed pokusą życia "samymi tylko dobrami tego świata". "Człowiek może się tak bardzo zaangażować w zdobywanie i pomnażanie dóbr, że już na nic innego, nie ma czasu i chęci. Nie ma czasu i sił na spotkanie z Bogiem, na udział w eucharystii, modlitwę, pogłębianie wiary, spotkania i rozmowę z najbliższymi" - napisał do wiernych.

Zdaniem metropolity krakowskiego żądza posiadania może popychać ludzi do kłamstwa, oszustwa, bezwzględnego niszczenia przeciwnika i zrzucania odpowiedzialności na innych. "Kto tak postępuje, ten uległ pokusie. Upadł przed kusicielem i oddał mu pokłon. Uznał, że wszelkimi metodami można dążyć do osiągnięcia własnych korzyści" - uważa kardynał.

Jak podkreślił uleganie pokusie oddala człowieka od Boga. "Człowiek zaczyna żyć i postępować według ustanowionych przez siebie przykazań, nie licząc się z dobrem drugiego" - napisał metropolita krakowski. Wśród współczesnych zagrożeń wymienił uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu i papierosów, a także od telewizora, internetu czy telefonu komórkowego. "Szczególnie niebezpieczne jest rozbudzanie pożądliwości cielesnej, która prowadzi do grzechów przeciwko czystości" - podkreślił kard. Dziwisz. Jak zauważył prowadzi to m.in. do wspólnego życia bez ślubu, zdrad małżeńskich, rozwodów i konfliktów niszczących rodzinę.

Metropolita zaapelował do wiernych o przemianę życia i pogłębianie wiary. Wezwał do walki o trzeźwość, dobrowolnej abstynencji i uszanowania małżeństwa. "Niech rozwiązaniem trudnych spraw nie będzie rozwód, ale przebaczenie" - zaapelował metropolita.

W liście kardynał przypominał też o ważnych dla Kościoła wydarzeniach - kanonizacji bł. Stanisława Kazimierczyka i beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. "Mamy także nadzieję, że wkrótce odbędzie się uroczystość wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II" - napisał do wiernych kard. Dziwisz.

Przypominał o przypadającej w tym roku 90. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Zapowiedział, że dla jej uczczenia w Krakowie, w niedzielę 16 maja, na placu budowy Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!", odbędzie się Święto Rodziny. Święto zdaniem kardynała potrzebne, gdy na świecie i w Polsce "obserwujemy narastanie zjawisk zagrażających małżeństwu i rodzinie".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
11°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
wiecej »