We Fryburgu Bryzgowijskim rozpoczęła się wiosenna sesja plenarna episkopatu Niemiec. Bierze w niej udział 65 niemieckich biskupów. Trzy główne tematy obrad to duszpasterstwo osób starszych i problem starzejącego się społeczeństwa, a także misja wojskowa Bundeswehry w Afganistanie i problem molestowania nieletnich przez duchownych.
Ten ostatni temat został zatwierdzony przez sekretariat episkopatu ze względu na mnożące się oskarżenia wobec niemieckich duchownych. Z badań niezależnej komisji powołanej w tej sprawie wynika, że w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, szczególnie w szkołach prowadzonych przez jezuitów, w aż 115 przypadkach dochodziło do molestowania nieletnich. W ostatnich dniach niemieckie media donoszą o podobnych przypadkach w kilku placówkach salezjańskich. Przewodniczący niemieckiego episkopatu abp Robert Zollitsch zapowiedział, że do tego problemu konferencja episkopatu odniesie się podczas rozpoczętej sesji plenarnej. Niemieccy biskupi przyznają, że sprawa jest poważna i „każdy zarzut molestowania będzie dokładnie zbadany”. Niektórzy z nich jednak zaczęli oskarżać niemieckie media o manipulowanie opinią publiczną. Biskup Augsburga Walter Mixa stwierdził ostatnio, że „współwinną za molestowanie nieletnich jest również tzw. rewolucja seksualna, którą kiedyś propagowały progresywne środowiska”. Po jego wypowiedzi debata w Niemczech jeszcze bardziej się zaostrzyła.
Tymczasem abp Robert Zollitsch nie wykluczył zreformowania wydanych w 2002 r. wytycznych episkopatu dotyczących problematyki molestowania. Decyzje w tej sprawie mają być podjęte na rozpoczętej właśnie sesji plenarnej.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.