Wstępne rozmowy, najważniejsze problemy

Zakończyło się spotkanie przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła Katolickiego w Polsce. Chociaż rozmowy miały charakter wstępny, przedyskutowano najważniejsze problemy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania - napisano w komunikacie po spotkaniu.

Zakończyło się spotkanie przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła Katolickiego w Polsce. Chociaż rozmowy miały charakter wstępny i
odbyły się bez udziału metropolity Hilariona, przedyskutowano najważniejsze problemy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania. Postanowiono
rozpocząć prace nad projektem wspólnego dokumentu na temat wkładu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła Katolickiego w dzieło pojednania między narodami Rosji i Polski. Omówiono tematy przyszłego dialogu i zaproponowano powołanie dwustronnej komisji złożonej z przedstawicieli obu Kościołów. Za pożyteczne uznano zaproszenie do dialogu także przedstawicieli Kościoła Prawosławnego w Polsce i Kościoła Katolickiego w Rosji.

Problemy komunikacyjne przeszkodziły metropolicie Hilarionowi w przybyciu na dzisiejsze spotkanie w Warszawie. Rozmawiał on telefonicznie z abp.
Henrykiem Muszyńskim i prosił o rozpoczęcie rozmów.

Ze strony Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego udział wzięli: ihumen Filip Riabych, zastępca metropolity wołokołamskiego Hilariona Ałfiejewa, przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego oraz ks. Siergiej Zwonariow, sekretarz do spraw zagranicznych
tegoż Wydziału. Konferencję Episkopatu Polski reprezentowali: abp Henryk Muszyński, Prymas Polski, bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Episkopatu oraz bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu.

Za stroną www.episkopat.pl publikujemy pełną treść komunikatu:

W dniu 26 lutego 2010 r. odbyło się w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie spotkanie przedstawicieli Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła Katolickiego w Polsce. Ze strony Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego udział wzięli: ihumen Filip Riabych, zastępca metropolity wołokołamskiego Hilariona Ałfiejewa, przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego oraz ks. Siergiej Zwonariow, sekretarz do spraw zagranicznych tegoż Wydziału. Konferencję Episkopatu Polski reprezentowali: abp Henryk Muszyński, Prymas Polski, bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Episkopatu oraz bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu.

Metropolita Hilarion planował swój przyjazd do Warszawy, ale z przyczyn od niego niezależnych nie mógł przybyć do Polski. Przed rozpoczęciem spotkania rozmawiał telefonicznie z abpem Henrykiem Muszyńskim, współprzewodniczącym strony polskiej. Wyraził żal z powodu niemożności przybycia na spotkanie i prosił, aby rozmowy zostały podjęte pod współprzewodnictwem ihumena Filipa, który posiada jego pełnomocnictwo.

Chociaż rozmowy miały charakter wstępny, przedyskutowano najważniejsze problemy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania. Postanowiono rozpocząć prace nad projektem wspólnego dokumentu na temat wkładu naszych Kościołów w dzieło pojednania między narodami Rosji i Polski. Omówiono tematy przyszłego dialogu i zaproponowano powołanie dwustronnej komisji złożonej z przedstawicieli obu Kościołów. Za pożyteczne uznano zaproszenie do dialogu także przedstawicieli Kościoła Prawosławnego w Polsce i Kościoła Katolickiego w Rosji.

Obie strony podkreśliły historyczne znaczenie tej inicjatywy i podjętych rozmów, stanowiących pierwszy i ważny krok ku zbliżeniu naszych Kościołów lokalnych i pojednaniu naszych narodów. Oba Kościoły pokładają w tym dziele ufność w pomoc Bożej Opatrzności i wstawiennictwo Bogurodzicy.

Abp Henryk Muszyński
Prymas Polski
Ihumen Filip Riabych

Warszawa, 26.02.2010 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
18°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
12°C Piątek
dzień
wiecej »