Kościół oburzony przemocą wobec mniejszości

O skuteczną ochronę mniejszości religijnych w Pakistanie zaapelował do rządu w Islamabadzie przewodniczący episkopatu katolickiego, abp Lawrence Saldanha.

Arcybiskup Lahauru podpisał komunikat komisji „Iustitia et Pax”, w którym wyrażono oburzenie z powodu aktów przemocy ze strony talibów wobec mniejszości religijnych. Oskarżono w nim rząd, że swą biernością zachęca do takich aktów. Dokument zamieszcza watykańska agencja misyjna „Fides”, związana z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów.

W komunikacie pakistańskiej Komisji „Iustitia et Pax” potępiono „letarg rządu”, który pozostawia talibom całkowitą swobodę działania. Władze zachęcają w ten sposób fundamentalistów islamskich by nakładali na ludność niemuzułmańską specjalny podatek zwany dżizja, a także do porywania dla okupu, do zabójstw niemuzułmanów oraz narastania migracji wewnętrznej. Mniejszości religijne doznają cierpień w takich prowincjach jak Pendżab, Sindh, Północnozachodniej Prowincji Granicznej i Beludżystan – twierdzi pakistańska „Iustitia et Pax”.

Chodzi o przestępstwa i zagrożenia dla wolności oraz praw własności. Często ich ofiarami padają także niechrześcijanie, na przykład sikhowie. Rządy lokalne oraz rząd federalny w Islamabadzie powinny traktować je jako dzwon alarmowy i pilnie przyjąć odpowiednie kroki by im zapobiec, zapewniając poszanowanie prawa i możliwość kontrolowania sytuacji - podkreśla komisja "Iustitia et Pax".

Abp Saldanha wyjaśnia, że Kościół katolicki domaga się, aby priorytetem działań rządu stała się ochrona mniejszości, biorąc pod uwagę, że grupy te są najbardziej narażone na zorganizowaną przemoc. Z tego względu należy zapewnić bezpieczeństwo i wyeliminować wszelkie istniejące ustawy dyskryminacyjne, jak na przykład osławiona „ustawa o bluźnierstwie”, aby krzewić w Pakistanie tolerancję i zgodę społeczną – twierdzi przewodniczący tamtejszego episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
14°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
wiecej »