"Trzeba dalej łagodzić napięcia na Płw. Koreańskim"

Prezydent Chin Xi Jinping powiedział we wtorek prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi przez telefon, że na Półwyspie Koreańskim odnotowano pozytywne zmiany, a wszystkie strony powinny utrzymać "ciężko wypracowany impuls" do łagodzenia sytuacji - podały chińskie media.

Zachowanie jedności w tej sprawie jest niezwykle ważne - powiedział chiński przywódca, cytowany przez państwowego nadawcę CCTV. I dodał, że "pewne pozytywne zmiany pojawiają się w sytuacji na Półwyspie Koreańskim". "Wszystkie strony powinny podejmować wspólne wysiłki" - zaznaczył.

Rozmowa telefoniczna miała miejsce przed współorganizowanym przez Stany Zjednoczone i Kanadę wtorkowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych z ok. 20 państw w Vancouver w Kanadzie, mającym na celu przedyskutowanie, w jaki sposób najlepiej zintensyfikować dyplomatyczną i finansową presję na Koreę Północną, by ta zrezygnowała ze swych ambicji nuklearnych.

Do spotkania w Vancouver, w którym szef chińskiej dyplomacji nie weźmie udziału, dochodzi, gdy Korea Północna i Południowa wznowiły rozmowy po tym, jak Pjongjang postanowił dołączyć do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu w przyszłym miesiącu.

W zeszłym tygodniu chińskie MSZ poinformowało, że Chiny nie wezmą udziału w konferencji w Vancouver. Według Pekinu nie pomoże ona w rozładowaniu napięć na Półwyspie Koreańskim, ponieważ nie wszystkie główne strony konfliktu będą brały w nim udział. Oprócz Chin w konferencji nie bierze udziału także Rosja.

Celem konferencji ma być zademonstrowanie międzynarodowej solidarności wobec nieustępliwej postawy reżimu w Pjongjangu, który mimo sankcji ONZ i potępienia przez społeczność międzynarodową kontynuuje program zbrojeń nuklearnych i rakietowych.

Chiński prezydent podkreślił w rozmowie z prezydentem z USA, że wszystkie strony zainteresowane powinny stworzyć warunki do wznowienia rozmów na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - podała CCTV, cytowana przez japońską agencję Kyodo. Xi i Trump zgodzili się wzmocnić współpracę w tym celu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
-7°C Poniedziałek
wieczór
-5°C Wtorek
noc
-2°C Wtorek
rano
1°C Wtorek
dzień
wiecej »