Chile: 78 ofiar śmiertelnych

Chile nawiedziło w sobotę nad ranem trzęsienie ziemi o sile 8,8 stopnia. Zginęło co najmniej 78 osób. W krótkim czasie spodziewane jest tsunami na Wyspie Wielkanocnej, gdzie trwa ewakuacja wgłąb lądu. Około godz. 22:00 fala tsunami pojawi się na Hawajach.

Epicentrum rozległego trzęsienia, do którego doszło o godzinie 3.34 czasu miejscowego (7.43 czasu polskiego), znajdowało się 117 km na północny wschód od miasta Concepcion, drugiego co do wielkości miasta kraju. Ognisko trzęsienia znajdowało się na głębokości 35 km.

Chile: 78 ofiar śmiertelnych   The World FactBook 2009; CIA/JK Po trzęsieniu ziemi doszło do kilkunastu wtórnych wstrząsów, z których najsilniejszy, o mocy 6,9 stopnia, odczuwalny był w stolicy kraju, Santiago, gdzie część budynków o lekkiej konstrukcji została uszkodzona. W mieście ludzie w panice wybiegali na ulice. Łączność telefoniczna w mieście jest uszkodzona; w części stolicy brakuje prądu. Zamknięto też na co najmniej dobę międzynarodowe lotnisko, gdyż uszkodzeniu uległa hala pasażerska.

Chilijska telewizja pokazuje widoki zniszczonych budynków, uszkodzonych samochodów, ulic zawalonych odłamkami murów. W stolicy nowoczesne budynki są odporne na wstrząsy, lecz starsze zostały mocno zniszczone, w tym dzwonnica kościoła Nuestra Senora de la Providencia.

Szefowa służb ratunkowych Carmen Fernandez powiedziała, że trzęsienie spowodowało poważne szkody w historycznych obiektach w dwóch miastach.

Prezydent Chile Michelle Bachelet ogłosiła w środkowej części kraju "stan katastrofy", dodając, że liczba ofiar śmiertelnych rośnie.

Pierwotne trzęsienie ziemi trwało od 10 do 30 sekund.

Według amerykańskiego instytutu geofizycznego (USGS), trzęsienie o takiej sile może potencjalnie wywołać wielkie szkody. Wielkim zagrożeniem dla wybrzeży Chile jest też tsunami. Podwodne pomiary wykazują, że wytworzyło się tsunami. Może być ono niszczące dla wybrzeży w pobliżu centrum trzęsienia, a także może stanowić zagrożenie dla dalej położonych terenów - twierdzi USGS.

Ostrzeżenie przed tsunami, wywołanym wstrząsami, objęło Chile i Peru; nadzorowana jest sytuacja w Kolumbii, Panamie, Kostaryce i na Antarktyce, a także na Hawajach, Filipinach i Nowej Zelandii. Alert ogłosiła także Japonia. Wstrząsy były także odczuwalne w Argentynie.

Fala tsunami wywołana trzęsieniem ziemi w Chile może spowodować szkody na wybrzeżach wszystkich hawajskich wysp - podało amerykańskie centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku.

"Należy pilnie podjąć działania, by chronić życie ludzkie i własność" - podało centrum w biuletynie. Narażone są wybrzeża niezależnie od strony, po jakiej się znajdują. Według oceny centrum pierwszego uderzenia tsunami na Hawajach należy spodziewać się koło godziny 22.

Unia Europejska zapowiedziała, że jest gotowa dostarczyć niezwłocznie pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi.

Chile leży w tzw. pierścieniu ognia, najsilniejszym sejsmicznie obszarze świata.

W maju 1960 roku w Chile doszło do największego w tym kraju trzęsienia ziemi. Trzęsienie o sile 9,5 stopnia zabiło 1 655 osób i pozostawiło bez dachu nad głową 2 mln ludzi. Tsunami zabiło wtedy ludzi na Hawajach, w Japonii i Filipinach, spowodowało także szkody na zachodnim wybrzeżu USA.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »