Morawiecki: Arbeit Macht Frei to nie jest polskie zdanie

Żydzi, Polacy i wszystkie ofiary powinny być strażnikami pamięci o tych wszystkich, którzy zostali zamordowani przez niemieckich nazistów. Auschwitz-Birkenau to nie jest polska nazwa, a Arbeit Macht Frei to nie jest polskie zdanie - napisał na Twitterze premier Polski Mateusz Morawiecki.

Tweet premiera ukazał się w języku angielskim.

"Auschwitz jest najbardziej gorzką lekcją na temat tego, jak złe ideologie mogą prowadzić do piekła na ziemi" - napisał premier. "Żydzi, Polacy i wszystkie ofiary powinny być strażnikami pamięci o tych wszystkich, którzy zostali zamordowani przez niemieckich nazistów. Auschwitz-Birkenau to nie jest polska nazwa, a Arbeit Macht Frei to nie jest polskie zdanie" - zatweetował. (Auschwitz is the most bitter lesson on how evil ideologies can lead to hell on earth. Jews, Poles, and all victims should be guardians of the memory of all who were murdered by German Nazis. Auschwitz-Birkenau is not a Polish name, and Arbeit Macht Frei is not a Polish phrase).

Wcześniej podczas podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w przyjętej przez Sejm nowelizacji wprowadzającej m.in. kary za "polskie obozy śmierci". Azari podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

Powiedziała, że nowelizacja budzi w Izraelu "dużo, dużo emocji" i "odrzuca ją rząd Izraela". "Mamy nadzieję, że możemy znaleźć wspólną drogę, żeby zrobić jakąś zmianę w tej nowelizacji. Dlatego, że Izrael też rozumie kto budował Auschwitz i inne obozy i wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy. U nas to traktuje się jak niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie, wszyscy są oburzeni" - mówiła.

«« | « | 1 | » | »»
 • gość
  28.01.2018 12:55
  w Izraelu nie mają co robić tylko analizować polskie ustawy, prawdziwych więźniów obozów już prawie nie ma na tym świecie za to został cały przemysł Holocaust, wejdzie ustawa to upadnie jeden z głównych paradygmatów w wychowaniu młodych Żydów, że Polacy to antysemici i w słusznym odwecie należy z nich ciągnąć ile się da
 • Stanisław_Miłosz
  28.01.2018 15:40
  Nie jest polskie zdanie? Rzeczywiście, "arbajt macht fraj" dla polskiego ucha brzmi jakoś obco. Może to w jidisz? Nieortograficznie, ale czego można byłoby się spodziewać po polskich nazistach? Nauka języków obcych jak to zwykle u nacjonalistów w głębokiej pogardzie, a nawiązanie do pracy i wolności tylko potwierdza ich socjalistyczne autorstwo. I specyficznie polskie poczucie humoru: co by gościom (polskiego obozu) już na wejściu było miło.
 • Anonim
  28.01.2018 16:39
  Brawo pan premier!
 • Krzysiek
  29.01.2018 09:04
  >>Arbeit Macht Frei<<
  Czy można postawić tezę, że Niemcy nie są bogaci dzięki SWOJEJ pracy:
  - lecz zrabowanemu w Polsce, innych krajach Europy i świata mieniu np. 500 tyś obrazów sztuki, które nie oddali do dzisiaj, wagony wszelkiego dobra, które wwozili do Niemiec z rabunku
  - lecz pracy zniewolonych przez nich ludzi - łącznie z koloniami w Afryce
  Szeptany marketing mówi, że to mają dzięki pracowitości - czy rabunek jest pracą?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  18°C Poniedziałek
  noc
  15°C Poniedziałek
  rano
  17°C Poniedziałek
  dzień
  18°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »