Kancelaria Prezydenta włącza się do dyskusji o "polskich obozach śmierci"

Każdy, kto używa dla Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau i innych obozów kłamliwego terminu "polski obóz śmierci" nie tylko bezcześci pamięć jego ofiar, ale także zatruwa świadomość kłamstwem, co powinno być piętnowane i karane - oświadczyła KPRP.

W przekazanym PAP oświadczeniu podkreślono, że celem nowelizacji ustawy o IPN, która m.in. przewiduje karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech m.in. za używanie sformułowań typu "polskie obozy śmierci" jest "zapobieganie kłamstwom i fałszywym oskarżeniom skierowanym w stronę Narodu i Państwa Polskiego, o czym mówi wprost przepis projektowanej ustawy".

"Jeśli zatem głosy krytyków projektu wynikają jedynie z ich troski o prawdę o Holokauście, to ustawa ta wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom, a nie jest z nimi sprzeczna" - zaznaczono w oświadczeniu podpisanym przez szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego.

Zaznaczono w nim, że "poszukiwanie i dokumentowanie prawdy oraz ściganie i piętnowanie kłamstwa to działania zbieżne i mające ten sam cel" i że "mamy wspólne, polsko-żydowskie ważne osiągnięcia w tej kwestii, jak choćby nadanie przez UNESCO właściwej historycznie nazwy Niemieckiemu Nazistowskiemu Obozowi Koncentracyjnemu i Zagłady Auschwitz-Birkenau".

"Działaliśmy w tej sprawie razem i razem osiągnęliśmy potwierdzenie tej prawdy. Dlatego dzisiaj każdy, kto używa dla tego i innych obozów kłamliwego terminu +polski obóz śmierci+ nie tylko bezcześci pamięć jego ofiar, ale także zatruwa świadomość kłamstwem, co powinno być piętnowane i karane" - czytamy. "Jednocześnie każdy, kogo osobista pamięć lub badania historyczne zawierają prawdę o zbrodniach i zachowaniach niegodnych, jakie miały w przeszłości miejsce z udziałem Polaków, ma pełne prawo do tej prawdy" - głosi oświadczenie.

W oświadczeniu wyrażono ubolewanie, że "krytyczne głosy dotyczące projektowanej ustawy pojawiły się w kraju i zagranicą w dniu obchodów 73. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, które miały miejsce w obecności ocalałych więźniów tego niemieckiego obozu, w tym Polaków i Żydów, gdyż szczególnie niektóre z ich treści i formy nie służyły spokojnemu wyjaśnieniu sytuacji, a jedynie wzbudziły niepotrzebne emocjonalne reakcje". (PAP)

mok/ son/

«« | « | 1 | » | »»
 • pawell
  28.01.2018 15:27
  Histeryczna reakcja Izraela (Żydów) nie bierze się znikąd. Nie bez znaczenia jest zbieg czasowy z ustawą 447 w USA (swoją drogą GOŚĆ jest jednym z nielicznych mediów które poruszyły jej temat). Kluczowe jest jedno zdanie z dzisiejszego komunikatu izraelskiego MSZ, które wezwało zastępcę polskiego ambasadora "na dywanik". Cytat: Kluczowym zdaniem jest: "uniemożliwią dyskusję na temat historycznego przesłania i następstw drugiej wojny światowej" - uważa izraelskie ministerstwo. Pod słowem "następstw" kryją się żydowskie roszczenia finansowe wobec Polski.
 • czytam i
  28.01.2018 15:45
  a co pisza tam? czyli w Haaretz?
  "Why Poland's 'death camp' law is so dangerous?"
  " The Polish were once victims of historical whitewashing. Now they are doing the same"
  "Poland's deputy ambassador to Israel Piotr Kozlowski was reprimanded at Israel's Foreign Ministry on Sunday"... ...
 • Stanisław_Miłosz
  28.01.2018 16:31
  No i wyszło szydło z worka: Wiadomo po co były ubiegłoroczno-majowe rekonstrucje polskich nazistów po krzakach. Można tylko pozazdrościć "patrzenia w przyszłośc".
 • Anna Panna
  29.01.2018 02:05
  Dyskutują, prostują, protestują, ubolewają... A "polskie obozy koncentracyjne" trzymają się mocno.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »