- To jedno z cenniejszych archiwów muzycznych - powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Biblioteka Narodowa wzbogaciła się o archiwum Henryka Mikołaja Góreckiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów ostatniego stulecia. Zbiory przekazała rodzina.
- To jedno z najcenniejszych archiwów muzycznych w Polsce, nie tylko dlatego, że mówimy o jednym z najlepszych i najbardziej znanych polskich kompozytorów, ale także dlatego, że jest ono kompletne pod każdym względem - mówił podczas konferencji prasowej prof. Piotr Gliński.
Archiwum zawiera nie tylko zapisy nutowe kompozycji Góreckiego z datą ich ukończenia, ale także brudnopisy, pokazujące postęp prac oraz zeszyty z inspiracjami literackimi. A ponadto lisy - osobiste, korespondencje z innymi twórcami, a także dzienniki, które interpretują twórczość oraz ukazują plany twórcze kompozytora.
- Jednym z cenniejszych listów jest korespondencja z kard. Karolem Wojtyłą na niecały rok przed jego wyborem na Stolicę Piotrową, kiedy ówczesny arcybiskup Krakowa zamawiał u Góreckiego utwór na rocznicę św. Stanisława - mówił Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Pod względem zawartości muzycznej archiwum to niemal komplet opusowych utworów muzycznych (op. 1-85, bez 78 i 80), w tym jedno z najpopularniejszych dzieł - III Symfonia "Symfonia pieśni żałosnych" op. 36 - dzieło, dzięki któremu nazwisko Góreckiego jest powszechnie znane.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że "jest to rzadki przypadek, gdy tej klasy kompozytor przekazuje pełne archiwum". Dodał, że archiwum będzie złożone w skarbcu Biblioteki Narodowej i posłuży badaczom do śledzenia twórczości Góreckiego.
- Cieszymy się, że ta spuścizna trafiła do Biblioteki Narodowej. Górecki za życia był w Polsce może mniej znany niż Lutosławski, ale z pewnością był wielkim polskim artystą - powiedział minister Gliński.
W Bibliotece Narodowej znajduje się największy na świecie zbiór rękopisów Fryderyka Chopina. Przechowywane tam są także rękopisy muzyczne Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz. Zbiory muzyczne, rękopiśmienne i drukowane liczą prawie 150 tys. jednostek.
Henryk Mikołaj Górecki zmarł 12 listopada 2010 r. w Katowicach. Był odznaczony Orderem Orła Białego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.