W sobotę 3 lutego w toruńskim Ratuszu Staromiejskim odbyło się 5. posiedzenie powołanego przez ministra Marka Gróbarczyka Konwentu Morskiego. W wydarzeniu uczestniczyli wybitni eksperci z dziedziny gospodarki morskiej, przedstawiciele rządu, środowisk samorządowych oraz świata nauki i biznesu.
Na temat kształcenia profesjonalnych kadr dla gospodarki morskiej debatowali m.in.: minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w KPRP , Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Jan Banaś, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Jerzy Materna, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, Tomasz Szubrycht, rektor Akademii Marynarki Wojennej, i Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej.
- Toruń to miasto, w którym oczy zawsze były zwrócone ku przecinającej go Wiśle. Ale także poprzez Wisłę ku morzu, ku polskiemu Bałtykowi. W Toruniu zawsze obecna była dbałość o tradycje żeglugi, a później także o to, by więzi z morzem były niezmienne, trwałe. Dzisiaj możemy je odnotować jako wielowiekowe - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski, otwierając obrady konwentu.
Po przywitaniu gości przez wiceprzewodniczącego Piotra Soykę, prezesa Remontowa Holding, nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych i nominacji dla nowych członków Konwentu Morskiego. Minister Kwiatkowski wręczył srebrny Krzyż Zasługi Arkadiuszowi Klemensowi Dworzakowi, zasłużonemu działaczowi Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
W dalszej części spotkania odczytano listy od premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beaty Szydło oraz marszałka senatu Stanisława Karczewskiego. "Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. W dziedzinach tych naprawiamy wieloletnie zaległości, jednak także dzięki państwu wiele już zrobiliśmy" - napisał w liście premier Morawiecki.
- Gospodarka morska nie jest oderwana od całości gospodarki, całości kraju. Nie toczy się tylko na Wybrzeżu, w portach czy miastach nadmorskich, ale tak naprawdę jest mocno zrośnięta z całą gospodarką kraju, infrastrukturą i innymi przedsięwzięciami gospodarczymi - powiedział J. Sasin.
Agnieszka Lesiecka /Foto Gość - Oprócz wspomnień kapitana książka zawiera 26 wywiadów z ludźmi polityki, biznesu i kultury, naukowcami, ludźmi morza, którzy spotkali kapitana w różnych momentach życia. Rozmówcy, opowiadając o kapitanie, ukazują także meandry, jakimi toczyły się losy polskiej gospodarki - mówił ks. Rafał Starkowicz Podczas posiedzenia Konwentu Morskiego odbyła się także promocja książki "Głowę trzeba nosić wysoko", ukazującej losy kpt. Zbigniewa Sulatyckiego, przewodniczącego Konwentu Morskiego, oraz jego zmagania w obronie polskich interesów związanych z szeroko rozumianą gospodarką morską.
- Poznawanie historii życia pana kapitana to była fascynująca przygoda, która na dobrą sprawę zaczęła się od artykułu na temat przemysłu okrętowego dla naszego tygodnika - mówił autor książki ks. Rafał Starkowicz, dyrektor gdańskiego oddziału "Gościa Niedzielnego". - Muszę przyznać, że pan kapitan to wyjątkowa postać, która wyssała patriotyzm i miłość do Kościoła z mlekiem matki. To człowiek, który w różnych momentach swojego życia zachował się jak trzeba. Mam wielką nadzieję, że ta książka przyczyni się do budzenia świadomości, jak ważną dziedziną życia gospodarczego i społecznego jest gospodarka morska. Wierzę, że ludzie, którzy będą ją czytać, umiłują Polskę jeszcze bardziej - dodał.
Po przerwie kawowej referaty na temat szkolnictwa morskiego, kształcenia kadr inżynierskich oraz morskiego szkolnictwa zawodowego wygłosili zaproszeni goście.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.