Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN) - poinformował PAP we wtorek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Prezydent we wtorek poinformował, że zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN, wejdzie ona w życie, a jednocześnie zdecydował, że skieruje tę ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, by ten zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

"Taka jest moja decyzja. Myślę, że jest to takie rozwiązanie, które z jednej strony zabezpiecza polskie interesy - powtarzam jeszcze raz - naszej godności, prawdy historycznej, tego, abyśmy byli w sposób sprawiedliwy oceniani na świecie i aby nas nie pomawiano, jako państwa i jako narodu, ale z drugiej strony także uwzględniające wrażliwość osób, dla których kwestia pamięci historycznej, pamięci o Holokauście jest niezwykle ważna, a przede wszystkich tych, którzy ocaleli i którzy powinni światu, póki mogą, mówić o tym, jak pamiętają tamte czasy i co przeżyli" - mówił prezydent we wtorek przed południem.

W reakcji na decyzję prezydenta izraelskie MSZ oświadczyło, że wciąż liczy na wprowadzenie "zmian i poprawek". Zapewniło też, że "Izrael nadal pozostaje w kontakcie z polskimi władzami". Jak dodało, "Izrael odnotował, iż prezydent Andrzej Duda skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w celu uzyskania wyjaśnień i poprawek".

Nowelizacja wywołała wcześniej kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • gosc
  06.02.2018 23:17
  A co na to pani Prezydentowa ?
 • Horowski
  07.02.2018 08:11
  A tymczasem L'Osservatore Romano z 7 lutego, s. 2 (redagowana przez Sekretariat Stanu w Watykanie) określa ustawę jako kontrowersyjną (i robi to już w tytule):

  Duda firmerà la controversa legge polacca sulla Shoah
  VARSAVIA, 6. Il presidente della Repubblica polacca, Andrzej Duda, ha deciso di firmare la controversa legge sulla Shoah approvata dal parlamento lo scorso 30 gennaio e di mandarla alla Corte costituzionale per analizzare se sia conforme con la costituzione. Ad annunciarlo è stato lo stesso presidente.
  La norma aveva suscitato numerose polemiche, interne ed esterne alla Polonia. Il testo prevede la condanna fino a tre anni di detenzione per tutti coloro che attribuiscono alla Polonia corresponsabilità nella Shoah, lo sterminio del popolo ebraico durante la seconda guerra mondiale. Ad esempio, in base a questa legge, non sarebbe possibile parlare di Auschwitz come un “campo di concentramento polacco”. La stessa norma, inoltre, stabilisce pene per coloro che negano i crimini compiuti, sempre durante la guerra, dai nazionalisti ucraini contro i polacchi.
  Domani il ministro israeliano della pubblica istruzione, Naftali Bennett, sarà in Polonia per una vista ufficiale. «Il passato non può essere riscritto» ha dichiarato Bennett, ma «il futuro può essere scritto insieme». In Polonia, il ministro israeliano incontrerà il suo collega all’istruzione, Jarosław Gowin, che è anche vicepremier. È inoltre previsto che Bennett parli a un gruppo di studenti polacchi e visiti il memoriale della rivolta del ghetto di Varsavia.
 • Horowski
  07.02.2018 08:31
  Swoją drogą, L'Osservatore Romano tym razem wyraża się w sposób "powściągliwy", zważywszy na dwa poprzednie artykuły na ten temat, które ukazały się w ubiegły piątek i sobotę. Ciekawe, kto nas tak kocha w watykańskiej dyplomacji: czy to nuncjatura w Warszawie, czy Sekretariat Stanu za Spiżową Bramą.
 • Gość
  07.02.2018 09:58
  Rozwiązanie wybrane przez Andrzeja Dudę jest najgorszym z możliwych. Jeśli podpisał, to znaczy, że nie ma wątpliwości konstytucyjnych. Ale skoro skierował do tzw. Trybunału, to znaczy, że jednak wątpliwości są. W tym przypadku, jako strażnikowi konstytucji, nie wolno było prezydentowi wątpliwej konstytucyjnie ustawy podpisać i pozwolić jej na funkcjonowanie z negatywnymi skutkami. Prezydent podjął dwa sprzeczne ze sobą działania Dlaczego prezydenci podpisują ustawy, które uważają za niekonstytucyjne i kierują je do TK w trybie następczym, a nie w trybie prewencyjnymJak macie wątpliwości, czy lek jest zepsuty, to najpierw dajecie go dziecku, a dopiero później prosicie lekarza o sprawdzenie? Prezydenci tak robią z ustawami, które uważają za konstytucyjnie zepsute.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »