Z danych systemu monitoringu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, że najgorzej oddycha się na południu i w centrum regionu.
Według danych WIOŚ bardzo złą jakość ma w sobotę powietrze m.in. w Cieszynie, Ustroniu, Bielsku-Białej, a także Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Katowicach. W takiej sytuacji specjaliści zalecają ograniczenie do minimum przebywania na wolnym powietrzu. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny w ogóle unikać wychodzenia z domu. Niewiele lepiej jest w Rybniku, Żywcu i Gliwicach - tam stan powietrza określany jest jako zły.
Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.
Bardzo zła jakość powietrza utrzymuje się w regionie od kilku dni, gdy znacząco spadła temperatura, nie było też silniejszego wiatru, który rozwiewa zanieczyszczenia. W związku ze smogiem przewoźnicy w woj. śląskim kilkakrotnie w ostatnim czasie wprowadzali bezpłatne przejazdy dla kierowców, którzy zrezygnują z jazdy samochodem.
Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępne są na stronie: powietrze.katowice.wios.gov.pl.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.