Wiceminister sprawiedliwości o decyzji irlandzkiego sądu

Z ubolewaniem przyjmujemy fakt, że sąd w Irlandii opóźnia ukaranie groźnego przestępcy z mafii narkotykowej - powiedział we wtorek w Rzeszowie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Wyraził nadzieję, że ta decyzja zostanie zmieniona.

Odniósł się w ten sposób do decyzji irlandzkiej sędzi Aileen Donnelly, która - według doniesień medialnych - zapowiedziała skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości UE pytania o to, czy reforma systemu sprawiedliwości w Polsce nie stanowi zagrożenia dla uczciwego procesu Polaka broniącego się w Irlandii przed ekstradycją. Chodzi o sprawę polskiego obywatela Artura C., który jest poszukiwany przez polską prokuraturę w związku z zarzutami dotyczącymi przemytu narkotyków, a w maju 2017 roku został aresztowany w Irlandii na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania.

"Jest nie do pojęcia, aby ogólne, abstrakcyjne rozważania, wyobrażenia, spekulacje legły u podstaw tak istotnej decyzji, jaką jest przekazanie przestępcy ściganego w całej Europie; za tym sprawcą jest rozesłany Europejski Nakaz Aresztowania" - podkreślił wiceminister.

Wyraził jednocześnie ubolewanie w związku z decyzją Donnelly oraz nadzieję, że jest ona efektem niezrozumienia reform, jakie dokonują się w Polsce i zostanie zmianiona.

Zauważył przy tym, że irlandzka sędzia stwierdziła, że fakt, iż w Polsce obniżono wiek emerytalny sędziów i jest on różny dla kobiet sędziów i mężczyzn, powoduje dyskryminację, powoduje, "że w Polsce jest zagrożona praworządność i dlatego nie zostanie nam wydany ten groźny przestępca narkotykowy". "To jest niesłychane i mam nadzieję, że decyzja zostanie zmieniona" - powtórzył Warchoł.

Według relacji dziennika "Irish Times", podczas poniedziałkowego posiedzenia sędzia argumentowała swoją decyzję o skierowaniu pytania prejudycjalnego do TSUE wskazując, że skala zmian w polskim prawie była tak istotna, iż praworządność w Polsce "uległa systemowemu uszkodzeniu".

Donnelly zwróciła szczególną uwagę m.in. na zmiany dotyczące powoływania sędziów i nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa, która - według niej - "będzie w dużej mierze zdominowana przez osoby z politycznej nominacji".

Jednocześnie, odnosząc się do zmian dotyczących zróżnicowanego wieku emerytalnego sędziów zależnie od płci, Donnelly oceniła, że "Polska wydaje się już dłużej nie akceptować tego, że istnieją pewne wspólne europejskie wartości, które muszą być uszanowane", jak np. równość płci, które są zagwarantowane w unijnych traktatach.

Wśród krytycyzmu pod adresem polskich reform pojawiły się także zarzuty dotyczące osłabienia integralności i skuteczności polskiego Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, co - zdaniem irlandzkiej sędzi - sprawia, że nie ma gwarancji, iż polskie prawodawstwo będzie zgodne z konstytucją.

Warchoł zapewnił w tym kontekście, że obniżenie wieku emerytalnego dla sędziów "nie zagraża prawom podstawowym groźnego przestępcy z mafii narkotykowej".

"Jaka tu jest relacja miedzy różnym wiekiem emerytalnym dla kobiet i mężczyzn a naruszeniem praw podstawowych groźnego narkotykowego przestępcy? Ja w każdym razie takiej relacji nie widzę" - podkreślił wiceminister.

Wskazał również, że w Irlandii sędziów Sądu Najwyższego powołuje prezydent na wniosek rządu, który jest wiążący dla prezydenta, zaś opinia środowiska sędziowskiego w tej kwestii nie jest (od 1995 roku) wiążąca. "Czyli rząd, władza wykonawcza, politycy powołują sędziów Sądu Najwyższego w Irlandii" - podkreślił Warchoł.

Oznacza to - według niego - że reforma sądownictwa w Polsce, która zakłada m.in. powołanie 15 sędziów zasiadających w KRS przez dysponujących mandatem demokratycznym parlamentarzystów, jest "podważana, dyskredytowana przez sędziego z Irlandii, w którego kraju sędziów Sądu Najwyższego powołują politycy".

"Pani sędzia stwierdziła, że ma ogólne wrażenie, jakoby w Polsce doszło do naruszenia praworządności. Zero faktów, zero konkretów, ogólne wrażenie pani sędzi przesądziło o tak ważnej decyzji" - mówił polityk. "Są standardy międzynarodowe, ale i jest hipokryzja międzynarodowa. Podwójne standardy" - podsumował.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  13.03.2018 22:54
  Była już wojna z Francją, Niemcami, Izraelem, USA, a teraz będzie wojna z Irlandią. Jesteśmy mocarstwem ale tylko w językach (własnych).
 • jz63
  13.03.2018 23:07
  Premier Morawiecki mówił otwartym tekstem w sejmie, że dobro narodu jest ważniejsze od prawa i Konstytucji. Oznacza to, że ten rząd, jak i każdy następny, nie musi się Konstytucją w ogóle przejmować - ten akt prawny dla polskiego rządu nie istnieje. Więc z pewnością Polska przestała być państwem prawa i demokracji; stała się jakimś bytem anarchistyczno-dyktatorskim. Ciekawe, co będą mówić apologeci obecnej władzy, gdy za kilka lat zmieni się parta rządząca i w tym samym stylu, używając tej samej argumentacji, wprowadzi aborcję na żądanie i małżeństwa niezależne od płci. To jest jakiś kompletny dramat z tymi rządami i z Polską.
 • Gość
  13.03.2018 23:10
  Czy w Irlandii ustawą wyrzuca się z Sądu Najwyższego prawie połowę sędziów (ewent. 100%, jak chciało Ministerstwo)? Czy w Irlandii przerywa się konstytucyjną kadencję prezesa SN? Dopóki MS nie odpowie twierdząco że w Polsce jest złamana konstytucja w tym zakresie twierdząco, to znaczy, że oszukuje Polaków.
 • Gość
  14.03.2018 14:04
  Praktyka pokazuje, że gdy jeden z sądów zadaje pytanie Trybunałowi Sprawiedliwości UE, to sądy w pozostałych państwach członkowskich na ogół zawieszają postępowania w podobnych sprawach i czekają na wyrok trybunału
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  23°C Piątek
  dzień
  25°C Piątek
  wieczór
  22°C Sobota
  noc
  18°C Sobota
  rano
  wiecej »