Franciszek potępił klientów prostytutek

„Człowiek który chodzi do prostytutki jest przestępcą” – powiedział Ojciec Święty podczas dialogu z młodymi uczestnikami spotkania przedsynodalnego odbywającego się w Papieskim Międzynarodowym Kolegium „Maria Mater Ecclesiae” w Rzymie.

Tym mocnym stwierdzeniem zareagował papież na pierwsze pytanie zadane przez pochodzącą z Nigerii Blessing Okoedion. Przed czterema laty przybyła ona do Włoch, padając ofiarą handlu ludźmi. Zapytała Franciszka, jak przezwyciężyć mentalność uprzedmiatawiającą kobietę? Dodała, że wielu wykorzystujących to katolicy.

Odpowiadając Ojciec Święty nawiązał do swej ubiegłorocznej wizyty w domu dla dziewcząt wyzwolonych z handlu ludźmi. Mówił o różnych sytuacjach, w których kobiety zostają dziś zniewolone, o przemocy, także o cierpieniach rodzin. Zauważył, że we Włoszech wśród klientów prostytutek 90 proc. stanowią ludzie ochrzczeni. „Człowiek który chodzi do prostytutki jest przestępcą” – stwierdził papież i wezwał młodych do walki o godność kobiety. Poprosił o wybaczenie wszystkie kobiety potraktowane przez katolików jako niewolnice.

Młodemu niewierzącemu i nieochrzczonemu Francuzowi pytającemu o to, jak rozpoznać swoje powołanie i miejsce w życiu Ojciec Święty wskazał na konieczność stawiania sobie pytań, gdyż w przeciwnym razie grozi nam znieczulenie.

Jedno z pytań zadał alumn greckokatolickiego seminarium duchownego we Lwowie. Dotyczyło ono znaczenia świadectwa kapłańskiego. Franciszek podkreślił wagę wsparcia kapana przez całą wspólnotę wierzących. Zaznaczył, że także relacja między kapłanem a wspólnotą winna być świadectwem. Wskazał, że jedną z najstraszniejszych chorób w Kościele jest klerykalizm, gdy wspólnota nie znajduje w kapłanie ojca, ale księcia. Martwi mnie sprowadzanie roli kapłana do zarządcy, szefa. Niepokoją mnie też postawy nie-braterskie, kiedy w relacji dochodzi do przesadnego uduchowienia, oderwania od życia – wyznał papież. Zaznaczył, że potrzebne jest świadectwo miłosierdzia Chrystusa. Przestrzegł też przed zeświecczeniem kleru, zaznaczając, iż wiele zła wyrządzają wspólnocie księża-światowcy. Pytany o znaczenie tatuaży Ojciec Święty stwierdził, że wskazują one na naszą tożsamość: czego szukasz? do czego należysz? Zachęcił by się ich nie lękać, ale też nie przesadzać.

Ostatnie pytanie zadała zakonnica z Chin. Mówiła o kryzysie tożsamości ludzi młodych w swej ojczyźnie, a także problemach zakonnic, często o niskiej wyrobieniu kulturowym, choć poziomie sporym duchowym w nawiązywaniu kontaktu z młodymi? Franciszek odpowiadając zachęcił do prowadzenia dialogu z życiem, które nie dopuszcza Boga, a jednocześnie przestrzegł przed pokusami materializmu. „Pamiętajcie, że diabeł wchodzi przez kieszenie” – stwierdził papież.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tomak
  19.03.2018 20:32
  Potępienie chodzących do prostytutek (męskich także) jest słuszne, ale trzeba by w niemniej ostrych słowach potępić także tych, którzy organizują prostytucję i zarabiają na niej ogromne pieniądze. Dziś to jest cały przemysł trudniący się nierządem, jego właścicielami są bardzo bogaci ludzie obojga płci. Gdyby Franciszek ich potępił z całą pewnością zrobiłby rzecz chwalebną.
 • Fr
  19.03.2018 20:54
  Warto by było, żeby polski rząd, który uważa się za katolicki (czemu nie zakazał całkowicie aborcji?), nareszcie dokonał penalizacji prostytucji. To hańba dla katolickiego kraju, kiedy przy każdej drodze w lecie widać wulgarnie ubrane kobiety ze wschodu, stojące w wiadomych celach...

  Polskie prawo dzisiaj jest neutralne dla faktu prostytucji (zakazuje wyłącznie stręczycielstwa).
 • podaj nick
  20.03.2018 10:22
  ło matko wszystkich można potępić, rodziców, co wychowali dziewczynę na prostytutkę, ciekawe czy chodzili do kościoła i czy ktoś kościelny potrafił ich naprostować a propos złych wzorców dzięki którym się na taką profesję duchowo przygotowała, z mojego doświadczenia to się bierze jak tatuś zwraca przesadną uwagę czy ktoś ma pieniądze i uczy córkę wyrachowania, że tylko osoba majętna jest warta względów ewentualnie na robiąca jakąś tam karierę, potępić też można ojca czy matkę klienta, bo wychowali go w braku szacunku do innych, czy traktowaniu przedmiotowym, właściciela nieruchomości też by się powinno potępić i alfonsa, czy innego administratora biznesu, chyba proporcjonalnie rzadko wpadają, bo dbają o dobre kontakty tam gdzie trzeba, żeby nie wpaść
 • zofia
  21.03.2018 09:11
  nareszcie Ktoś - Papież Franciszek - podał właściwy ADRES, kto ma być potępiony w tym grzechu
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Środa
  dzień
  10°C Środa
  wieczór
  9°C Czwartek
  noc
  8°C Czwartek
  rano
  wiecej »