Rodzina pod silną presją

Rodzina w Europie znajduje się pod silną presją propagandy gejowskiej i feministycznej, które usiłują obniżyć jej rolę społeczną i prawną – powiedziała 9 marca w Warszawie Janne Haaland Matlary, profesor polityki międzynarodowej uniwersytetu w Oslo, członkini Papieskiej Akademii Społecznej. Uczona występowała na konferencji „Polska dla rodziny – rodzina dla Polski”.

Na szczęście – zdaniem norweskiej badaczki – atrakcyjność propagandy feministycznej maleje obecnie w krajach skandynawskich, na rzecz bardziej tradycyjnego pojmowania pewnych wartości, w tym wartości tradycyjnie pojmowanego życia rodzinnego. Dostrzega jednak szczególne niebezpieczeństwo propagandy feministycznej i gejowskiej na terenie nowych krajów Unii, w tym Polski.

Mówiąc o roli rodziny w społeczeństwie Matlary przypomniała, ze zgodnie z zasadą pomocniczości - wynikającą z katolickiej myśli społecznej a przyjętą przez Unię Europejską - każde państwo winno szanować rodzinę jako najbardziej podstawowy element życia społecznego, nie zastępować jej, lecz wspierać w tych podstawowych rolach jaką ma do spełnienia.

Ukazując norweski model polityki rodzinnej, Matlary zwróciła uwagę nie tylko na wysoki poziom pomocy materialnej udzielanej przez państwo, ale także na szerokie wykorzystanie najnowszych osiągnięć technicznych, które umożliwiają pracę zawodową kobietom pozostającym w domu. Wykonują one swą pracę na ogół za pośrednictwem Internetu, a w biurach pojawiają się tylko sporadycznie. Wyjaśniła, ze nowe rozwiązania techniczne bardzo mogą pomóc w godzeniu roli matki czy ojca z rolą dobrego pracownika. Sprzyja to eliminacji napięcia między pracą zawodową a życiem rodzinnym.

Dodała, że stosowane od lat różnorodne mechanizmy polityki rodzinnej spowodowały m. in. znaczny wzrost dzietności norweskich rodzin. Standardem jest obecnie trójka dzieci. Ponadto występuje wyraźna korelacja poziomu wykształcenia i ilości dzieci. Im wyższe wykształcenie w rodzinie, tym więcej dzieci się w niej rodzi.

Pod hasłem: „Polska dla rodziny – rodzina dla Polski”, rozpoczęła się 9 marca w Sejmie dwudniowa międzynarodowa konferencja skupiająca specjalistów od polityki rodzinnej z wielu krajów Europy.
Inicjatorem i organizatorem konferencji jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, partnerem społecznym konferencji jest Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus".

«« | « | 1 | » | »»
 • marianna
  10.03.2010 12:53
  Pracować nie wychodząc z domu... Jako młoda dziewczyna dziwiłam się: któż może chcieć czegoś takiego? Z biegiem lat przekonałam się, że to całkiem niegłupi pomysł. Niestety, u nas ciągle jeszcze daleki od realizacji. Biurowy rytuał jest silniejszy od zdrowego rozsądku i poza małymi wyjątkami kobiety muszą swoje odsiedzieć. Gdyby wykonały pracę w domu i były konkretnie, zadaniowo, rozliczane, gdzież podziałaby się duszna biurowa atmosferka z molestowaniem od czasu do czasu, z mobbingiem, z pajęczyną drobnych intryg, w której sporo panów i pań czuje się całkiem dobrze?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  24°C Poniedziałek
  noc
  wiecej »